1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Halep Saldırıları Rejimin İğrenç ve Ahlaksız Taktiklerinin Örneği"
"Halep Saldırıları Rejimin İğrenç ve Ahlaksız Taktiklerinin Örneği"

"Halep Saldırıları Rejimin İğrenç ve Ahlaksız Taktiklerinin Örneği"

ABD yönetimi, Suriye'nin Halep kentinde son 24 saatte direnişçilere düzenlenen hava saldırılarını kınadı ve bunların “Esed rejiminin iğrenç ve ahlaksız taktikleri”nin örneği olduğunu ifade etti.

A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Halep'teki saldırılara ilişkin soruyu yanıtladı.

Earnest, “Halep'te son 24 saatte 60'tan fazla kişinin ölümüne neden olan hava saldırıları ve bombardıman dalgasını şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Özellikle Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne ait bir hastaneye düzenlenen saldırı karşısında dehşete düştüklerini vurgulayan Earnest, burada en az 14 hasta ile 3 doktorun hayatını kaybettiğini, doktorlardan birinin kentteki son çocuk doktoru olduğunu söyledi.

Esed rejiminin geçen hafta boyunca sivil savunma birlikleri dahil olmak üzere birçok hedefe saldırılar düzenlediğini kaydeden Earnest, “Bu, Esed rejiminin ilk müdahale ekiplerine yönelik saldırılarının iğrenç bir örneğine gayet iyi uyuyor.” diye konuştu.

Earnest, rejim güçlerinin birçok olayda saldırı düzenledikleri yeri ilk müdahale ekiplerinin yardım için gitmesiyle bir kez daha vurduğunu, bugüne kadar bu tür durumlarda 100'den fazla ilk müdahale görevlisinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Earnest, “Bu taktikler iğrenç, ahlaksız ve mâlesef bir süredir Esed rejiminin yaptığı eylemlerle oldukça tutarlı.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT