Halaçoğlu'ndan Atatürk'ü Temize Çıkaran Ayasofya Teklifi

16.12.2015 19:18
Halaçoğlu'ndan Atatürk'ü Temize Çıkaran Ayasofya Teklifi
MHP Kayseri Milletvekili Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdi.

Halaçoğlu, Meclis Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, Ayasofya'nın 1 Şubat 1935'ten bu yana müze olarak kullanıldığını anımsatarak, "1924 Anayasası'na göre de bugünkü Anayasa'ya göre de tasarı, teklif ya da kararnamelerin, yasa/kanun ya da kanun hükmünde kararname olabilmeleri için Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmi Gazete'de yayımlanmaları gerekmektedir. Ama Ayasofya için böyle bir durum söz konusu değildir, burada açıkça bir hukuksuzluk mevzu bahistir" iddiasında bulundu.

Halaçoğlu, Ayasofya'yı ibadete kapatan kararnamenin altında imzası bulunan Atatürk'ü temize çıkararak şu görüşleri savundu:

"Bir tuhaflık da ilgili kararnamenin altındaki Atatürk imzasında göze çarpmaktadır. Bilindiği üzere, Mustafa Kemal'e, Atatürk soyadının verildiği 2587 Sayılı Özel Kanun, Resmi Gazetede 27 Kasım 1934 tarihinde yayımlanmıştır. Atatürk'ün imzasının bulunduğu Ayasofya Kararnamesi'nin tarihi ise 24 Kasım 1934'dür. O halde, üç gün öncesinden Atatürk'ün, kararnameyi imzalamış olması da mümkün gözükmemektedir."

İlgili Bakanlar Kurulu Kararnamesinde Reisicumhur adına atılı bulunan imzanın da Atatürk'ün örnek imzalarıyla biçimsel açıdan fark gösterdiğine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü yazısını da örnek gösteren Halaçoğlu, "Bütün bunları alt alta koyduğumuzda burada da bir imza sahteciliği bulunduğunu söylemek kaçınılmaz olacaktır" ifadesini kullandı.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim