Hakkari Üniversitesi’nde Kürtçe Eğitim Başlıyor

25.03.2012 03:03
Hakkari Üniversitesi’nde Kürtçe Eğitim Başlıyor
Hakkari Üniversitesi fakülte ve meslek yüksek okullarında genel seçmeli ders olarak “Kürt Halk Edebiyatı”, “Kürt Dili Grameri” ve “Hakkari Diyalektik İncelemeleri” verilecek.

Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Battal Aslan, yaptığı açıklamada, üniversite senatosunda alınan karar gereği fakülte ve meslek yüksek okullarında genel seçmeli ders olarak “Kürt Halk Edebiyatı”, “Kürt Dili Grameri” ve “Hakkari Diyalektik İncelemeleri” derslerinin Kürtçe olarak verilmesi için ay başında müracaatların alınmaya başlandığını söyledi.

2 bini aşkın öğrencisi olan üniversitede 80 öğrencinin 3 ayrı ders için başvuruda bulunduğu belirten Aslan, bu dersler için fakülte ve yüksek okulda öğrenim gören tüm öğrencilerin mevcut derslerden farklı olarak yalnızca iki kredili bir ders seçme imkanı verildiğini söyledi. Bu 3 dersin her birinin haftada ikişer saat verileceğini dile getiren Aslan, “Her ders için hafta içinde iki ayrı günde ve farklı saatlere konulacak. Tüm bölümlerde okuyan öğrencilerin dersleriyle çakışmayacak şekilde dersleri seçme imkanı verildi. Bu dersler için üniversiteden 10 öğretim üyesi müracaat etti. İkisi üniversite öğretim üyesi ve 1’i ise dışarıdan olmak üzere 3 kişi görevlendirildi.” dedi. (YENİ AKİT)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim