1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hâkimlerin Görevden Alınması 'Rüşvet'ten
Hâkimlerin Görevden Alınması Rüşvetten

Hâkimlerin Görevden Alınması 'Rüşvet'ten

Balyoz davasında sanık avukatlarının ortaya attığı "Hâkimler değiştirildi, tutuklama geldi." iddiası HSYK tarafından yalanlandı.

16 Şubat 2011 Çarşamba 00:56A+A-

Başkan Vekili Ahmet Hamsici, haklarındaki 'rüşvet soruşturması' sebebiyle hâkimlerin görev yerlerinin değiştirildiğini açıkladı. Ayrıca bu kararın 21 üyenin oybirliğiyle alındığını hatırlattı.

Balyoz davasında 163 asker hakkında verilen tutuklama kararı sonrası sanık avukatlarının gündeme getirdiği "Hâkimler değiştirildi, tutuklama geldi." iddiasına Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu cevap verdi. Başkan Vekili Ahmet Hamsici 10. ve 14. Ağır Ceza mahkemeleri başkanlarının görev yerlerinin Balyoz davası sebebiyle değil, haklarındaki 'irtikâpta bulunma ve rüşvet alma' iddialarından dolayı değiştirildiğini açıkladı. Hamsici, her iki başkan hakkındaki kararın da 21 üyenin oybirliğiyle alındığını hatırlattı.

HSYK, Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'u Gebze'ye, Hrant Dink davasına bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ı ise Sakarya'ya tayin etmişti. İki başkanın 'uyuşturucudan yargılanan sanıklar ve avukatlarıyla ilişki içerisinde oldukları iddiasıyla yürütülen soruşturma' kapsamında görevden alındıkları belirtilmişti. Ancak cuma günü Balyoz davasında 163 asker hakkında verilen tutuklama kararı sonrası sanık avukatları, bu iki hakimin kasıtlı olarak yerlerinin değiştirildiğini iddia etti. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kamuoyundaki tereddütlerin giderilmesi için HSYK'dan konuyla ilgili açıklama yapmasını talep etti. Çiçek'in çağrısının ardından dün HSYK Başkan Vekili Hamsici söz konusu iddiayı çürüten açıklamayı yaptı.

Başkan Vekili Ahmet Hamsici yaptığı açıklamada, İstanbul 10. ve 14. Ağır Ceza mahkemeleri başkanları hakkında 'resmî sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikâpta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren' soruşturma yürütüldüğünü kaydetti. Açıklamaya göre soruşturma sonucunda aynı yerde göreve devam etmelerinin soruşturmaların selametine ve yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği gerekçesiyle, görev yerlerinin değiştirilmesi teklifini içeren soruşturma raporu Kurul'da 13 Aralık 2010'da görüşüldü. İki başkanın başka bir yargı alanına görevlendirilmesine Adalet Bakanı'nın katılmadığı toplantıda 21 üyenin oybirliğiyle karar verildi. Hamsici, "10. ve 14. Ağır Ceza mahkemelerinin başkanları 'Balyoz davası' sebebiyle değil, soruşturma dosyası sebebiyle başka mahallerde yetkilendirildikten sonra, bu mahkemelere yine özel yetkili mahkemelerde üye olarak çalışan hakimler arasından görevlendirme yapılmıştır." dedi.

Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atanan Hakim Ömer Diken'in önceki Kurul tarafından 2008 yılında İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atandığını hatırlatan Hamsici, Diken'in meslekî geçmişi itibarıyla da 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanmasının genel kurul tarafından uygun görüldüğünü bildirdi. Hamsici, yaptığı açıklamada şunları vurguladı: "Soruşturma sebebiyle zorunlu olarak yapılan değişikliğe başka anlamlar yüklenmesi, heyete müdahale tartışmaları yapılması yargıya duyulan güveni zedelediğinden böyle bir açıklama yapılmasına gerek görülmüştür." emesi Başkanlığı'na atanan Hakim Ömer Diken'in önceki Kurul tarafından 2008 yılında İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atandığını hatırlatan Hamsici, Diken'in mesleki geçmişi itibarıyla da 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanmasının Genel Kurul tarafından uygun görüldüğünü bildirdi. Hamsici yaptığı açıklamada şunları vurguladı: "Soruşturma sebebiyle zorunlu olarak yapılan değişikliğe başka anlamlar yüklenmesi, heyete müdahale tartışmaları yapılması yargıya duyulan güveni zedelediğinden böyle bir açıklama yapılmasına gerek görülmüştür."

Zaman

HABERE YORUM KAT