1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Hakaret sanığı bir CHP’li olunca!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakaret sanığı bir CHP’li olunca!

A+A-

28 Şubat sürecinde açılanları hiç hatırlatmıyorum.

Ama, AKParti iktidarı döneminde açılmış, TSK’ya hakaret davaları var, Bakırköy Adliyesi’nde..

O davaların suç duyuruları, Genelkurmay Başkanı’nın şikayeti ile, Adalet Bakanlığı’ndan havaleli olarak gönderiliyordu, savcılığa..

Öyle ki, kimi zaman hem yetkili savcılığa, hem de AdaletBakanlığı’na gönderiyorlardı şikayet dilekçelerini.

Ve aynı yazı için, iki defa dava açılıyordu..

Hem ne davalar..

Sadece iki tanesinin iddianamesinden örnekler vereyim..

Bugünlerde “kağıttan kaplan” ifadesi için, sadece bir sitem açıklaması yapan Genelkurmay’ın, o tarihlerde hangi yazılar için savcılığa müracaat edip cezalandırma istediğini siz de görmüş olun..

20 Ocak 2003 tarihli bir iddianame.

Asım Yenihaber’in bir yazısı için açılmış dava..

Suç: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmek..

İddianameden olay bölümünü de aktaralım.

Aktaralım ki, bugünlerde Ergenekon davasında yargılananların başlarına, bize reva görülenler kazaen gelseydi, ne vaveylalar kopartırlardı tahmin edebilelim..

İddianamenin olay kısmı aynen şöyle:“(Sivil Hipokrat Yemininden General Hipokrat Yeminine) başlığıyla verilen haber içeriğinde; ‘... Şimdi Alemdaroğlu’na sorsak. Neden başörtülüleri hastane kapısından geri çeviriyorsun diye.. Emrin büyük yerden geldiğini söyleyecektir mutlaka. Eliyle üniforma işareti yapacağı da kesindir. Yani ‘General hipokrat böyle istiyor’ diyecektir. Bu general hipokrat, hangi ordunun generali acaba’ şeklindeki ifadelerle, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, hukukdışı uygulamalar içersinde yer alan bir kurum gibi göstermek suretiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin manevi şahsiyetinin basın yoluyla tahkir ve tezyif edildiği, tüm hazırlık evrakı kapsamı ile anlaşıldığından; sanıkların yargılamalarının mahkemenizde yapılarak, eylemlerine uyan yukarıda belirtilen sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.

Ali Çakır Cumhuriyet Savcısı”

Evet, iddianame aynen böyle.

İddianamede, hakaret içerikli bir kelime arıyorsunuz değil mi?

Yok.

Tahkir olarak niteleyeceğiniz, örnek olayımızdaki Süheyl Batum’un ifadelerinde yer alan, “kağıt” veya “ABD tarafından içi boşaltılmış asker” gibi bir ifade yok.

Yok ama, AKParti iktidarı döneminde açılmış bu ceza davası..

Örneğimiz çok. Yerimiz yok.

Bir örnek daha vermekle yetinelim..

İddianame tarihi 17.10.2003. Suç: Basın yoluyla Jandarma Genel Komutanlığı’nın manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif.

Suç tarihi: 20.7.2003.

İddianamedeki olay bölümü de şöyle: ”Ali Karahasanoğlu’nun kaleme aldığı anlaşılan ‘Arama emri verenler AİHM tazminatlarını da ödeyecekler mi?’ başlığı altıda yayınlanan yazı içeriğinde, ‘Bütün olarak Jandarma teşkilatı hedef alınarak’, haber ve eleştiri sınırları dışına çıkılıp, haberin gerektirmediği aşağılayıcı ve mesnetsiz ifadelerle ‘Jandarma’nın kanundışı yöntemlerle Kocaeli ve Sakarya’da evlere baskın düzenleyip izinsiz Kuran kursu açan kişileri gözaltına aldığı, dini kitaplara el koyduğu’ şeklinde açıklamalara yer vererek, dini özgürlükleri engelleyen baskıcı ve kanun nizam tanımaz bir kurum olarak tanıtmak suretiyle, ifa ettiği sıfat ve hizmetten dolayı haksız değer yargılarıyla Jandarma’nın manevi kişiliğinin basın yoluyla tahkir ve tezyif edildiği yazı içeriği ile anlaşıldığından...”

Bu iddianameye alıntılanan yazı bölümünde, bir hakaret sözcüğü var mı?

Yok..

Baskından bahsedilmiş.Baskını yalanlayan yok. Kanundışı arama emri verildiği yazılmış. Arama emirlerinin kanuna uygun olduğunu söyleyen yok.

O zaman bu dava niye açılmış?

Hatta, yazının başlığı, yazının amacının da hakaret olmadığını net olarak ortaya koyuyor.. “Arama emrini veren, yarın bu olay için AİHM tarafından tazminata hükmedilirse, o tazminatı da cebinden ödesin” şeklinde..

İşte bu eleştiriye bile, ceza davası açıldı..

Genelkurmay Başkanlığı, “Biz artık böyle şeyler için suç duyurusu yapmıyoruz” diyorsa, bunu açıklamalı.

Hem açıklamalı, hem de, eski tarihlerde yaptıkları suç duyurularını da geri çekmeli.

Aksi takdirde halk nezdinde yorum şu olacaktır: “Eleştiren CHP’li ise, suç duyurusu yok. Eleştiren CHP’li değilse, suç duyurusu çifter çifter!”

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT