1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hakan Albayrak Radyo Selam’daydı!
Hakan Albayrak Radyo Selam’daydı!

Hakan Albayrak Radyo Selam’daydı!

Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin düzenlediği “Niçin Suriye?” konulu panele katılmak için Diyarbakır’a gelen Hakan Albayrak Selam Radyo’da “Mamostenin Yüksek Kahvesi”ne konuk oldu.

A+A-

“Suriye Yardım Komisyonu” Başkanı Hasip Yokuş ve Tuncay Yerlikaya’nın canlı yayın konuğu olan Albayrak, Suriye başta olmak üzere, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

“Niçin Suriye?” sorusuna genel bir cevap veren Albayrak, Amerika’yı ve emperyalist güçleri kadiri mutlak görme kompleksinden Müslümanların bir an önce kurtulması gerektiğini ifade etti. Suriye’de gerçekleşen savaşın bir Furkan savaşı olduğunu, Suriye halkının onurlu mücadelesine kimsenin gölge düşürmeye hakkının olmadığını söyledi.

Gelen kadroların “İttihadı İslamcı” olduğunun altını çizen Albayrak, özellikle Türkiye’de Suriye konusunda hakikatin üstünün örtülmeye çalışıldığını ve buna kimi İslamcı yazarların da alet olduğunu vurguladı. Komplo teorileri ve bilgi kirliliğinin aşılabilmesi için Batılı strateji kurumlarından ve taraf medyadan değil doğru kanallardan, yerinde ve yakından gözlemler yaparak bilgilenilmesi gerektiğini ifade etti. Suriye’de zaferin yakın olduğunu; Baas cuntasının yenilmek üzere olduğunu ifade eden Albayrak, Suriye halkının devrimden sonrasına hazırlandığını, bir halk olarak İslamla yeniden dirildiklerini belirtti.

Ortadoğu intifadalarına da değinen Hakan Albayrak, gelinen nokta itibariyle intifadaların halklara özgürlük ve özgüven kazandırdığını, normalleşme süreçlerinin doğal olarak Mısır’da olduğu gibi sancılı geçeceğini ifade etti. Suriye intifasının diğerlerinden farklı olduğunu; İslamcı kadroların bizzat savaşarak bazı haklarını kazandıklarını, devrimden sonrasına daha fazla söz hakkına sahip olarak, normalleşme sürecini daha çabuk atlatacaklarını, belirtti. Tabandan gelerek kan ve ter dökerek daha köklü bir devrimi gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Roboski’de devletin yanlış yaptığını; olayın kendisinin vahim olması bir tarafa, gerek Başbakanın ve gerekse İçişleri Bakanının sarf ettiği sözlerin daha yaralayıcı olduğunu vurgulayan Albayrak, birinci yılı geride kalırken Hükümetin en azından faillerin bulunmasını hızlandırması ve acılı ailelerin ve Kürt halkının gönlünü alacak adımlar atması gerektiğini söyledi.

Son olarak Özgür-Der ve İHH’nın tarihi bir rol üstlendiklerini; bu Ensar olma bilincini, ne tarihin ne de Özgür bir Suriye’nin unutmayacağını ifade etti. Özellikle Kürdistan Özgür-Der’ine ümmet olma çabası için gösterdikleri mücadeleden dolayı da ayrıca teşekkür etti.

Canlı yayın programında Hasip Yokuş da, Suriye intifadasının kesinlikle İslami bir mücadele olduğunun altı çizilmesi gerektiğini, bilgi kirliliğine dezenformasyona kapılmadan Suriye’yi doğru okumak zorunda olduklarını söyledi. Her şeyden önce mazlum bir halkın insani yardım taleplerine kör ve sağır kalınmayacağını, Müslüman bir halkın onur mücadelesine bizlerin de Ensar kardeşliğiyle destek vermemiz gerektiğini ifade etti. Suriye’de Kürtlerin pozisyonuna da değinen Yokuş, Suriye’de Kürtlerin sadece PYD’den oluşmadığını, özellikle İslamcı mücahitler safında çarpışan birçok Kürt ve Kürt grubunun da olduğunu ifade etti. PYD’nin yanlış ata oynadığına dikkat çeken Yokuş, kaybedeceği belli olan ve Kürtlere zulmüyle ünlenen Baas cuntasına bel bağlamanın da hangi akla hizmet ettiğini doğrusu anlamadığını ifade etti.

Islah Haber 

HABERE YORUM KAT