1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK-PAR’ın Yeni Genel Başkanı Kemal Burkay
HAK-PAR’ın Yeni Genel Başkanı Kemal Burkay

HAK-PAR’ın Yeni Genel Başkanı Kemal Burkay

Yazar Kemal Burkay, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) yeni genel başkanı oldu.

A+A-

Yazar Kemal Burkay, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) yeni genel başkanı oldu. Mehdi Sarıkaya ile genel başkanlık için yarışan Burkay, 275 geçerli oyun 274’ünü aldı. 

Sarıkaya’ya ise 1 oy çıktı. Kongrede bir konuşma yapan Burkay, PKK’nın talimatıyla başlayan ve BDP’nin de desteklediği cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesi gerektiğini söyledi. Burkay, “Silahlar tümden susmalı, PKK dağdan inmeli, cezaevlerindeki siyasi tutuklular çıkmalı ve yurtdışındakiler serbestçe ülkeye dönmelidir.” dedi. BDP’yi özgür davranamamakla suçlarken, İmralı’ya veya başka yerlere baktığını ifade etti.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), ‘Kürt sorununa eşitlik temelinde adil ve barışçıl çözüm’ hedefiyle 5. olağan kongresini dün Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kemal Burkay, 274 oyla seçimin galibi oldu. Burkay kongre konuşmasında cezaevlerindeki açlık grevlerine değindi. Her eylemde olduğu gibi açlık grevlerinde de sonuç alabilmek için zamanı ve koşulları iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Burkay, ortam elverişsizken başvurulan açlık grevinin sonuç vermeyeceğini belirtti. “Bunu önlemek, buna meydan vermemek vicdanî ve insanî bir görevdir. Bu nedenle ben, söz konusu eylemin sona erdirilmesinden yanayım. Öte yandan, eylemcilerin Kürtçe savunmaya, ana dilde eğitime ve Öcalan üzerindeki tecridin son bulmasına yönelik talepleri meşru, haklı taleplerdir.” diye konuştu. PKK’nın, silah kullanmayla sonuç alamayacağını kabul edip, silahları tümden bırakması gerektiğini dile getirdi. (CİHAN) 

HABERE YORUM KAT