1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haim Saban: İsrail İçin Durum Endişe Verici
Haim Saban: İsrail İçin Durum Endişe Verici

Haim Saban: İsrail İçin Durum Endişe Verici

İsrailli zengin Haim Saban, İsrail Hükümet Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki ilişkilerin daha da gerilemesi ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

A+A-

İsrailli zengin Haim Saban, İsrail Hükümet Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki ilişkilerin daha da gerilemesi ihtimaline karşı uyarıda bulundu ve İsrail-ABD ilişkilerindeki krizin devam etmesinin, durumu İsrail çok endişe verici hale getireceğini ifade etti.

Beyaz Saray’a yakınlığı ile bilinen Saban, israilli Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Ümidimizi kaybetmeyelim. Detaylara giremeyeceğim ama iki taraf arasındaki ilişkilerin rayına oturması için çok çabalıyorum. İki taraf arasındaki sert atışmaların yakında biteceğini ümit ediyorum.”

Washington’da “Saban Barış merkezi”ni kuran ve üst düzey Amerikalı, İsrailli ve Filistinli yetkilileri ağırlayan Saban şöyle devam etti: “Benim için ABD başkanı ya da Kongre üyelerinin kimler olduğu fark etmiyor. İlişkilerin gelişmesi ve iyileşmesi için sürekli çalışacağım. İsrail, iki temel sayesinde var. Birincisi, İsrail ordusudur. İkincisi ise ABD ile olan ilişkilerdir. Eğer onlardan birisi hareket ettirilirse bana göre durum çok endişe verici olur.”

ABD-İsrail arasındaki krizin ne kadar derin olduğu, ABD Başkanı Obama’nın Yahudi kuruluşları başkanlı ile yaptığı toplantıda “Yeni hükümeti kurduktan sonra Netanyahu’yu Beyaz Saray’a davet etmeyeceği” açıklamasında görülüyor. Bu durum, teamüllere ters olarak yorumlanıyor. Obama, Netanyahu’yu telefonla tebrik etmekle yetineceğini belirtmişti.

Kaynak: Arap 48

HABERE YORUM KAT