Hahamlar, Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi

05.09.2013 18:48
Hahamlar, Mescid-i Aksaya Baskın Düzenledi
Yahudi yerleşimciler son dönemde Mescid-i Aksa'ya yönelik provokatif baskınlarını iyice sıklaştırdı.

Mescid-i Aksa'ya Yahudi yerleşimcilerin dün düzenlediği baskın nedeniyle çıkan çatışmaların ardından bugün de (5 Eylül Perşembe) bir grup Yahudi hahamın ve yerleşimcinin sabah erken saatlerde işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Üçüncü Heykel Enstitüsü'nden sözde heykele has elbiseler giyen hahamlar, işgal polisi özel kuvvetlerinin sıkı güvenlik tedbirleri altında Mescid-i Aksa'nın avlusunda heykelde yapılacak ibadetler konusunda pratik eğitim verdi.

Mescid-i Aksa görevlileri, Yahudi hahamların baskın sırasında giydikleri elbiselerin Yahudilerin inancına göre heykel ziyaretine has elbiseler olduğunu söyledi. Hahamların daha önce görülmemiş bir şekilde söz konusu elbiselerle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi ve heykelde yapılacak ibadetler konusunda yerleşimcilere bilgi vermesi Mescid-i Aksa'yı bekleyen tehlikenin çok daha yaklaştığı şeklinde yorumlandı.

Fanatik Yahudi cemaatler, 4 Eylül Çarşamba günü "İbrani Yılbaşı" münasebetiyle Mescid-i Aksa'ya büyük bir baskın çağrısında bulundu fakat Filistinlilerin aynı günü "Seferberlik Günü" ilan ederek Mescid-i Aksa'yı savunmak üzere akın etmesi üzerine Yahudi cemaatleri planladıkları baskını gerçekleştiremedi.

Filistinli cemaatin ve ilim öğrencilerinin Yahudi yerleşimcilere ve işgal güçlerine karşı koyması sırasında Mescid-i Aksa ve çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

FİEM

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim