1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hahamlar, Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi
Hahamlar, Mescid-i Aksaya Baskın Düzenledi

Hahamlar, Mescid-i Aksa'ya Baskın Düzenledi

Yahudi yerleşimciler son dönemde Mescid-i Aksa'ya yönelik provokatif baskınlarını iyice sıklaştırdı.

A+A-

Mescid-i Aksa'ya Yahudi yerleşimcilerin dün düzenlediği baskın nedeniyle çıkan çatışmaların ardından bugün de (5 Eylül Perşembe) bir grup Yahudi hahamın ve yerleşimcinin sabah erken saatlerde işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Üçüncü Heykel Enstitüsü'nden sözde heykele has elbiseler giyen hahamlar, işgal polisi özel kuvvetlerinin sıkı güvenlik tedbirleri altında Mescid-i Aksa'nın avlusunda heykelde yapılacak ibadetler konusunda pratik eğitim verdi.

Mescid-i Aksa görevlileri, Yahudi hahamların baskın sırasında giydikleri elbiselerin Yahudilerin inancına göre heykel ziyaretine has elbiseler olduğunu söyledi. Hahamların daha önce görülmemiş bir şekilde söz konusu elbiselerle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi ve heykelde yapılacak ibadetler konusunda yerleşimcilere bilgi vermesi Mescid-i Aksa'yı bekleyen tehlikenin çok daha yaklaştığı şeklinde yorumlandı.

Fanatik Yahudi cemaatler, 4 Eylül Çarşamba günü "İbrani Yılbaşı" münasebetiyle Mescid-i Aksa'ya büyük bir baskın çağrısında bulundu fakat Filistinlilerin aynı günü "Seferberlik Günü" ilan ederek Mescid-i Aksa'yı savunmak üzere akın etmesi üzerine Yahudi cemaatleri planladıkları baskını gerçekleştiremedi.

Filistinli cemaatin ve ilim öğrencilerinin Yahudi yerleşimcilere ve işgal güçlerine karşı koyması sırasında Mescid-i Aksa ve çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

FİEM

HABERE YORUM KAT