1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hagel: Tampon Bölge Planlamamızda Yok
Hagel: Tampon Bölge Planlamamızda Yok

Hagel: Tampon Bölge Planlamamızda Yok

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye’de tampon bölge oluşturulmasıyla ilgili bir şeyin planlamalarında olmadığını söyledi. Hagel, TBMM'de kabul edilen tezkere için ise "memnunuz" dedi.

A+A-

Hagel, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Pentagon’da yaptıkları görüşmenin ardından soruları yanıtladı.

Tezkerenin Meclis’te kabul edilmesiyle ilgili soru üzerine Hagel, “Çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Meclis’ten büyük çoğunlukla geçmesinden de memnunuz” ifadesini kullandı.

Hagel, Türk hükümetiyle tezkerenin sağladığı yetkinin nasıl kullanılacağına yönelik istişareye devam edeceklerini kaydetti.

Suriye’de tampon bölge oluşturulmasına dair soruya karşılık da Hagel, "Şu anda bu tür bir şey planlamamızda yok" cevabını verdi.

‘Memnuniyetle karşılıyoruz’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de tezkerenin kabulüyle ilgili bir soru üzerine,"Türkiye ile yakın diyalog halindeyiz. Türk askeri eylemine yetki veren parlamento oylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. IŞİD'in Irak ve Suriye'de oluşturduğu tehdide karşı koymak için işbirliğimizi nasıl geliştireceğimiz noktasında Türk yetkililerle çok sayıda üst düzey görüşmelerimiz oldu. Bunlar devam edecek ve bu işbirliğini güçlendirmeyi arzuluyoruz" diye konuştu.

Psaki, ABD Başkanı'nın IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen ile yardımcısı, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün Irak, Brüksel, Amman ve Kahire ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye geçeceğini belirterek, "Burada, onların (Türkler'in), yabancı savaşçılardan kaynaklı tehditlerle mücadele dahil, uluslararası koalisyona potansiyel katkıları hakkında Türk askeri ve siyasi liderlerle görüşecekler. Türkiye'de ayrıca Suriyeli muhalefet liderleriyle bir araya gelerek, IŞİD'e karşı mücadeledeki cesur çabalarına devam eden desteğimizi teyit edecek ve bu çabaları desteklemenin en iyi yolları hakkındaki diyaloğumuzu sürdürecekler" dedi.

Türk liderlerin koalisyonda önemli bir rol oynamak istediklerini belirttiklerini ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Psaki, Türkiye'nin terörle mücadelede önemli bir partner, NATO'da önemli bir müttefik olduğunu bildirdi. Psaki "Diplomatlarının rehin olması nedeniyle önceki haftalardaki hassasiyetlerini biliyoruz. Şimdi daha ileri yönelmeye hazırız. Onlar da aktif bir partner olmak istediklerini söylediler" ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin bu krizin etkilerini doğrudan hissettiğine işaret eden Psaki, "Özellikle tezkerenin kabul edilmesi sonrasında Türklerin şu anda yapmasını arzu ettiğiniz özel bir şey var mı?" sorusu üzerine, tezkerenin "geniş bir yetki" sağladığını ifade ederek, "Şu anda içinde bulunduğumuz aşama, onların özellikle ne rol oynayacağını görüşme üzerine" dedi.

Emekli general Allen ve Büyükelçi McGurk'ün Türkiye ziyaretini neden turun sonuna aldığı şeklindeki bir soru üzerine Psaki, "Bazen muhataplarınızın takvimine göre çalışırsınız. Elbette bu ziyaret üzerinde bir süredir çalışılıyordu ve ziyareti beklemeden önümüzdeki günlerde de Türkiye ile temasta olacağız. Hem sahadaki hem de Washington üst düzey yetkilileri kanalıyla temasta kalmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT