Hafter Yandaşlarının Trablus Saldırısı Püskürtüldü

18.04.2015 14:50
Hafter Yandaşlarının Trablus Saldırısı Püskürtüldü
Trablus’un 20 kilometre doğusundaki Tacura’da darbeci asker Halife Hafter yandaşlarının başlattıkları saldırı Fecr-i Libya güçleri tarafından püskürtüldü.

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya’nın başkenti Trablus’un 20 kilometre doğusundaki Tacura’da darbeci asker Halife Hafter yandaşlarının başlattıkları saldırı Fecr-i Libya güçleri tarafından püskürtüldü.

Milli Genel Kongre’ye bağlı Kurtuluş Hükümeti içişleri bakanı Muhammed el Bargasi Trablus merkezindeki Feşlum ve Tacura’da kontrolün sağlandığını açıkladı.

Hafter’e bağlı olduğu anlaşılan ve geçtiğimiz hafta silahlarını teslim etmesi istenen Abdullah Sasi komutasındaki 101. Tabur’un bunu reddetmesinden ve Hafter’den aldıkları emir ile “Trablus’u Kurtarmak” için harekete geçmeye başlamasından sonra çıkan çatışmalarda Hafter taraftarlarının ağır kayıp verdikleri ve taburun kontrol altına alındığı bildirildi.

Abdullah Sasi darbe yanlısı bir televizyona yaptığı açıklamada Cuma günü sabah saat beşin “Trablus’un Kurtuluşu” için saldırıların başlayacağı saat olarak belirlendiğini ancak Hafter’in saldırılardan sorumlu subaylarından İdris Madi’nin telefonlarını kapattığını ve Zintan güçlerinin de söz verdikleri halde dışarıdan destek vermediğini, dolayısıyla geri çekildiklerini ve kaybettiklerini söyledi. Sasi, Tacura’nın Hafter yandaşı olduğunu sandıklarını ancak bunda yanıldıklarını ve Tacura’da kontrolün tamamen Fecr-i Libya güçlerinde olduğunu söyleyerek geri gelecekleri tehdidinde bulundu.

Öte yandan Milli Genel Kongre adına Fas’taki görüşmelere katılan heyetin başkanı Salih Mahzum dünkü görüşmelerde imzalanacak nihai metinle ilgili iyimser olduklarını söyledi. Mahzum katılımcıların görüşmeler dışında çözüm olmadığında görüş birliği içinde olduklarını da ekledi. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim