1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Haftar'dan "Geçici Sivil Yönetim Komitesi" Daveti
Haftar'dan "Geçici Sivil Yönetim Komitesi" Daveti

Haftar'dan "Geçici Sivil Yönetim Komitesi" Daveti

Emekli Tuğgeneral Haftar, Yargı Konseyi'nden milletvekilleri seçimleri gerçekleşinceye kadar "geçici sivil yönetim komitesi" oluşturmasını istedi.

A+A-

Libya'da "onur savaşı" adı altında ordu birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Haftar, bir televizyon kanalında yayınlanan açıklamasında, ülkenin geçici meclisi Milli Genel Kongre'nin (MGK), görevinde başarısız kaldığı ve artık halkın taleplerini yerine getiremediğini iddia ederek, "Yargı Konseyi'ni, milletvekili seçimlerine kadar ülkeyi yönetecek geçici sivil bir yönetim komitesi oluşturmaya davet ediyorum. Silahlı kuvvetler desteğiyle ülkeyi muhafaza edecek geçici sivil komitesi, yönetimi daha sonra seçimler sonucunda kurulacak hükümete devredecek" diye konuştu.

Öte yandan Libya Alimler Heyeti ve Fetva Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bingazi kenti ve çevresinde emekli Tuğgeneral Halife Haftar'ın liderliğindeki silahlı milislerin, ordu birliklerine karşı başlattıkları çatışmalar, devlet kurumlarına yapılan bir darbedir. Silah güce dönüşen görüşlere, tüm Libyalılar tarafından karşı çıkılmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Silah zoruyla devlet kurumlarına yapılan saldırılara karşı asker, emniyet ve devrimci güçlerin harekete geçmesine yönelik çağrı yapılan açıklamada, "Meşruiyete silahla saldıranlar, çok tehlikelidir. Bu nedenle bunlara karşı çatışarak hayatını kaybeden şehittir" değerlendirmesine yer verildi.

HABERE YORUM KAT