"Haçlı Seferi'nin Parçası Olamayız"

24.03.2011 00:02
Haçlı Seferinin Parçası Olamayız
Davutoğlu, koalisyon güçlerinin Libya'ya yönelik operasyonunu değerlendirdi. Bu arada, Türkiye'nin gönderdiği gemilerden ikisi Libya açıklarına ulaştı.

Türkiye, Libya'ya silah ambargosunu denetleyecek NATO deniz gücüne 5 gemi ve bir denizaltı ile katılacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, iki geminin halen Libya açıklarında bulunduğunu, iki gemi ve bir denizaltının da yola çıktığını söyledi.

"Haçlı Kavramlarıyla Yürütülen Operasyonun Sorumluluğunu Paylaşamayız"

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, "Haçlı gibi kavramlarla anılan bir operasyonun sorumluluğunu taşımayız" dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Bir taraftan NATO görev üstlenirken diğer tarafından buna paralel ve ayrı bir operasyonun koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilmesini doğru bulmayız.Hele hele bazı yetkililerce son derece yanlış bir şekilde kullanılan Haçlı kavramları gibi kavramlarla yürütülen bir operasyonun sorumluluğunu paylaşmamız mümkün değildir. Bütün bu çalışmaların hedefinin evrensel değerler, BM prensipleri ve bu dil etrafında olmalıdır. Bölgede kutuplaştrıcı bir dilin kullanılmasını ve böyle bir kutuplaştırıcı ve taraf olucu bir operasyonun yapılmasına da bütün imkanlarımızla karşı çıkarız. Kimse Türkiye'yi bu çalışmaları bloke eden bir ülke gibi göstermemeli, bu yanlış bir kanaattir."

Eleştirileri de Yanıtladı

Türkiye'nin tutum değiştirdiği konusundaki eleştirilere de cevap veren Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki tane önemli unsurun mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini söyledik, NATO'nun devreye girmesi için. Birincisi BMGK kararı, 1973'le gerçekleşti; diğeri de bölgesel katılım, o da Arap Ligi'nin açıklamasıyla gerçekleşti ve bazı Arap ülkelerinin BAE ve Katar başta olmak üzere 1973 sayılı karara fiilen katılmasıyla gerçekleşti. Bu şartlar gerçekleştikten sonraki tutumumuz tabi ki eskisi gibi olamazdı."

TRT HABER

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim