Haberal'ın Tahliye Talebine AİHM'den Ret

30.09.2011 09:23
Haberalın Tahliye Talebine AİHMden Ret
Ergenekon sanıklarından Mehmet Haberal'ın, tutukluluğunun kaldırılması talebiyle AİHM'e yaptığı başvuru reddedildi.

Bu kararın, benzer başvurularda bulunan diğer Ergenekon sanıkları Mustafa Balbay, Nedim Şener ve Ahmet Şık gibi isimler için de emsal teşkil edeceği belirtiliyor.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve üst mahkeme Yargıtay tarafından tahliye talebi reddedilen Haberal, ağustos ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ye başvurmuştu. Mahkeme, sadece aşırı ağır hak ihlallerinin yaşandığı ve hızlı karar verilmesi gereken durumlarda özel bir karar biçimi olan 'ihtiyati tedbir' davalarını kabul ediyor.

Sağlık durumunu öne sürerek tahliye talebinde bulunan Mehmet Haberal, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 3. ve 4. maddeleri kapsamındaki adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, insanlık dışı ve onur kırıcı ceza uygulandığı iddiasıyla Türkiye'yi şikâyet etmişti.

Strasbourg'da bulunan AİHM, pazartesi günü verdiği kararda, Türkiye'nin söz konusu ihlalleri gerçekleştirmediğine hükmetti. Bu kararla Mehmet Haberal'ın tutuksuz yargılanma ihtimali tamamen ortadan kalktı. AİHM, yaşama hakkı, işkence ve kötü muamele ile adil yargılanma gibi hakların ihlali durumunda başvuruları kabul ediyor. Ancak bugüne kadar çok az sayıda ihtiyati tedbir başvurusu kabul edildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim