1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haberal Raporunu Gizleyince Tutuklandı
Haberal Raporunu Gizleyince Tutuklandı

Haberal Raporunu Gizleyince Tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandığı 17 Nisan 2009'dan bu yana hastanede yatan Mehmet Haberal'a verilen 'taburcu edilebilir' raporunun gizlendiği iddialarıyla ilgili soruşturma derinleşiyor.

12 Ocak 2011 Çarşamba 11:00A+A-

Zaman'ın ortaya çıkardığı 16 Ekim 2009 tarihli raporda, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Yiğit, kurul üyeleri olarak Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Vedat Sansoy, Prof. Dr. Tevfik Gürmen ve Dr. Cengizhan Türkoğlu'nun imzası bulunuyordu.

Söz konusu raporda, "Enstitümüzün 3. Servis'inde 304 numaralı odada yatmakta olan hasta Mehmet Haberal'ın sağlık durumu değerlendirilmiş ve tıbbî tedavisine ayaktan devam edilerek, bir ay sonra kontrole gelmek üzere taburcu edilmesine karar verilmiştir." deniliyordu.

Ancak söz konusu rapordan savcıların ve hâkimlerin haberi bile yoktu. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, raporun saklandığına dair haberler üzerine söz konusu raporu istedi. Mahkeme ayrıca bu raporla ilgili tüm evrakların İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderilerek gereğinin yapılmasını kararlaştırmıştı.

Mahkemenin talebi doğrultusunda Ergenekon soruşturması savcılarından Fikret Seçen tarafından raporun gizlenmesinde sorumluluğu olan şahıslar hakkında 'Ergenekon terör örgütüne yardım etmek' suçundan soruşturma açıldı. Raporda imzası bulunan doktorların ifadesinin alınması kararlaştırıldı. 1 Aralık 2009'da Haberal'ın yattığı enstitüde incelemeler yapıldı. Raporda adı geçen doktorlara tebligatta bulunuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Özel Yetkili Savcı Fikret Seçen tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız ve Prof. Dr. Hatice Sezer Karcıer şüpheli olarak sorgulandı. Şüpheliler, sorgularının ardından salıverildi. Soruşturmada dün önemli bir gelişme yaşandı. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız savcılıkça ikinci kez ifadeye çağrıldı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'e ifade veren Kansız tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mehmet Haberal'ın sağlık durumuyla 27 Ağustos 2009'da başka bir rapor daha hazırlandığı belirlenmişti. Doç. Dr. Cengizhan Türkoğlu tarafından hazırlanan raporda, anabilim dalı başkanlığının isteği üzerine hasta Haberal'ın aritmi açısından durumunun değerlendirilerek resmi bir rapor haline getirilmesinin istendiği belirtiliyor. Türkoğlu'nun raporunda Haberal'ın tedaviyi kabul etmediği vurgulanarak, "Tüm bu bulgular göz önüne alındığında hastanın tedavisine ayaktan devam etmesinde herhangi bir sakınca olmadığı değerlendirilmesi yapılmıştır." ifadelerine yer veriliyor. Cengizhan Türkoğlu'nun da 'tanık' olarak ifadesi alınmıştı.

HABERAL TUTUKLANDIĞI GÜNDEN BU YANA HASTANEDE YATIYOR

Mehmet Haberal 17 Nisan 2009'da tutuklanmış ancak aynı gün hastaneye kaldırılmıştı. O günden bugüne kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı olduğu iddiasıyla hastanede bulunan Haberal tahliye taleplerini reddeden hâkimleri Yargıtay'da tazminata mahkûm ettirdi. Bu süreçte Haberal'ın sağlık durumunun tespiti için Adli Tıp'a gönderilmesine karar verildi. Bu süreçte Kardiyoloji Enstitüsü, Haberal'ın, 'potansiyel ölüm riski taşıdığı, hareket ettirilmesinin tıbben mümkün olmadığı'nı ileri sürdü. Mahkeme de son olarak Adli Tıp görevlilerinin, Haberal'ı hastanede muayene etmesine karar verdi.

(Mustafa Turan / Zaman)

HABERE YORUM KAT