1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haberal, 23 Ay Sonra Silivri Cezaevi'nde
Haberal, 23 Ay Sonra Silivri Cezaevinde

Haberal, 23 Ay Sonra Silivri Cezaevi'nde

Ergenekon davası kapsamında yargılanan 2 yıldır hastanelerde tedavi gören Mehmet Haberal, Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

11 Mart 2011 Cuma 17:57A+A-

Tutuklandığı 2009 yılı Nisan ayından bu yana bir gün bile cezaevinde kalmayan Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Mehmet Haberal dün Silivri'ye nakledildi.

Akşam saatlerinde Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nden alınan Haberal, ambulansla cezaevine götürüldü. Alınan bilgilere göre, mahkemenin talebiyle Kardiyoloji Enstitüsü'nde Adli Tıp Kurumu uzmanları tarafından muayene edilen Haberal'ın sağlık raporu tamamlandı. Yedi uzman, Haberal'ın 'hayatî riskinin bulunmadığı, yatarak tedavisini gerektirecek bir sağlık sorununun olmadığı ve cezaevinde kalabileceği kararını verdi. Uzmanların tamamı tarafından kabul edilen rapora muhalefet şerhi düşülmedi.

İkinci Ergenekon davasının sanığı eski Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal, tutuklama kararının üzerinden 23 ay geçtikten sonra cezaevine gönderildi. Haberal, yaklaşık 22 ay İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nde yatmıştı. Sağlık durumuyla ilgili, Enstitü'nün 5 kişilik doktorlar heyetince 16 Ekim 2010'da yazılan sağlık raporunda, "Enstitümüzün 3. servisinde 304 numaralı odada yatmakta olan Mehmet Haberal'ın durumu değerlendirilmiş ve tıbbi tedavisine ayakta devam edilerek bir ay sonra kontrole gelmek üzere taburcu edilmesine karar verilmiştir.'' ifadeleri kullanılmıştı. Ancak sağlık raporunun, yargılamanın yapıldığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gizlendiği ortaya çıktı. Mahkeme, sanığın Adli Tıp'a sevk edilerek sağlık durumunun tespiti yönünde karar aldı. Mahkemenin kararından hemen sonra Enstitü yeni bir rapor daha hazırladı. Raporda, Haberal'ın hareket ettirilmesinin mümkün olmadığı ileri sürüldü. Mahkeme ise yeni raporun ardından bir ara karar daha aldı. Adli Tıp Kurumu'ndan uzmanların, Haberal'ı tedavi gördüğü hastanede muayene etmesine hükmetti. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu'ndan uzman ekipler Haberal'ı yattığı hastanede muayene ettikten sonra hazırladığı yazıyı cumhuriyet başsavcılığına gönderdi. Yazıda, Haberal'ın 26 Ocak 2011 tarihinde Kardiyoloji Enstitüsü'nde yapılan muayenesi ile sanık hakkında 'Hasta için öngörülen hayati risk ile tam olarak bağdaşmadığı izlenimi elde edilmiştir.' ifadesine yer verildi. Doktorlar ayrıca Haberal'ın tetkiklerinin hızlı bir şekilde güncellenebileceğini hatırlatarak, başka bir kardiyoloji merkezine sevk edilerek yatırılmasının sağlanması ve orada aynı klinik incelemelerin yeniden yaptırılarak sonuçlarının Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesini talep etti. Bunun üzerine 11 Şubat'ta İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden çıkarılarak, Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'ne sevk edildi. Yaklaşık bir aydır hastanenin mahkum koğuşunda kalıyor.

RAPORA MUHALEFET ŞERHİ DÜŞÜLMEDİ

Mehmet Haberal'ı kaldığı Kardiyoloji Enstitüsü'nde muayene eden Adli Tıp Kurumu'nun raporunu tamamladığı öğrenildi. Yedi uzmanın imzasının bulunduğu raporda, kalp ritim bozukluğu şikâyetiyle 23 aydır yatan Haberal'ın 'hayati riskinin bulunmadığı, yatarak tedavisini gerektirecek bir sağlık sorununun olmadığı ve cezaevinde kalabileceği' ifade edildi. Uzmanların tamamı tarafından kabul edilen rapora muhalefet şerhi düşülmedi. Sadece bir uzmanın Haberal'ın Enstitü'deki muayenesine katılmadığı için o kısımla ilgili görüş bildirmediği öğrenildi. Raporda Haberal'ın geçmişte yapılan tetkiklere ek olarak şu anda kaldığı Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nde inceleme sonuçlarına da yer verildi. Haberal'ın Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nden gelen holter EKG, eforlu EKG, ekokardiyografi, rutin biyokimya testleri, tiroid fonksiyon testleri, hemogram testlerinin normal çıkması da yeni raporda kararın çıkmasında etkili oldu.

Söz konusu rapor üzerine Mehmet Haberal, dün akşam 19.00 sularında Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınarak, Silivri Cezaevi'ne nakledildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında hastaneden çıkartılan Haberal'ın ambulansa yürüyerek bindiği görüldü.

ÇAĞLAR AVCI, TANJU ÖZKAYA / ZAMAN

HABERE YORUM KAT