1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haber Elemanlarına Fişleme Yemini
Haber Elemanlarına Fişleme Yemini

Haber Elemanlarına Fişleme Yemini

Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki aramalarda ele geçirilen Poyrazköy davasıyla ilgili belgelerde Deniz Kuvvetleri'nde görevlendirilen haber elemanlarına yaptırılan yemin de çıktı.

A+A-

Gölcük Donanma Komutanlığı'nın 'kozmik zula'sından haber elemanlarına imzalatılan 'yemin' metni çıktı. Gözcü, Atmaca gibi kod isimler verilen haber elemanlarının 'söz verme belgesi'nde, "Rejimin ve ülkenin varlığına yönelik aleyhte haberler ile iç ve dış tehdit unsurlarına dair haberleri toplayıp donanma komutanlığına vereceğimi taahhüt ederim" ifadeleri yer alıyor

SÖZ VERME BELGESİ

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'dan yapılan aramalarda 'Özel haber elemanı söz verme belgesi' de çıktı. Haber elemanı olarak çalışan Ergenekon davası sanıklarından Tanju Veli Aydın'ın da aralarında bulunduğu kişilere Kaptan, Gözcü, Kartal, Barış, Fener, Şahin, Atmaca, Sertap, Tina gibi kod adlar verilmiş. Dönemin donanma komutanları Özden Örnek, Yener Karahanoğlu ve Metin Ataç adına da imza açılmış.

Belgede yer alan yemin metni ise şöyle: "Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile belirlenmiş rejiminin, ülkesinin ve milletinin varlığına, refah ve güvenliğine yönelik aleyhte haberler ile iç ve dış tehdit unsurlarına ve bu unsurların faaliyet ve eylemlerine dair haberleri toplayıp donanma komutanlığına vereceğime, bu hususlarda verilen vazifeleri yapacağımı; bunlara mukabil verilecek olan iş ve masraf parasından başka hiçbir makamdan maddi bir talepte bulunmayacağımı; DKY 14-5 Deniz Kuvvetleri Haber Alma Ödeneği Sarf Yönergesi'ne aykırı hareketim, tutumum veya herhangi bir diğer nedenle görevime son verildiği taktirde keza hiçbir hak talep etmeyeceğimi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın bana karşı hiçbir taahhüt ile bağlı bulunmadığını kabul ve taahhüt ederim."

2001 yılındaki belgelerde dönemin Donanma Komutanı Özden Örnek, 2004 yılındaki belgelerde Yener Karahanoğlu, 2006 yılındaki belgelerde ise Metin Ataç adına imza açılmış.

Kozmik zuladan darbe planları çıkmıştı

Casusluk çetesinin Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen gizli arşivinden 'Darbe Andıcı' ve 'Kafes Eylem Planı'nın devamı niteliğinde skandal belgeler çıkmıştı. Belgelerde üst düzey devlet görevlilerine ait fişleme bilgilerinin yanı sıra, askeri müdahale sonrası yurtdışına gönderilecek darbe karşıtı komutan isimleri yer almıştı. Gizli bölmede ele geçirilen 10 çuvaldan darbeye karşı çıktığı için yurtdışına sürgün edilecek komutanların listesi bile bulunuyordu. Kafes ve İrtica ile Mücadele eylem planlarının devamı niteliğindeki dokümanlar ile üst düzey 46 devlet görevlisine ait fişlemeler de ele geçirilen belgeler arasındaydı.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT