1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Haaretz: Kahire-Tel Aviv İlişkileri Eskiye Döndü
Haaretz: Kahire-Tel Aviv İlişkileri Eskiye Döndü

Haaretz: Kahire-Tel Aviv İlişkileri Eskiye Döndü

İsrailli Haaretz Gazetesi Mısır ile İsrail ilişkilerinin eskiye döndüğü sinyalini verdi.

A+A-

Mısır ordusunun İsrail’e teşekkür ettiğini yazan Haaretz gazetesi, Tel Aviv ve Kahire arasındaki sıcak ilişkilerin yeniden eski günlerine döndüğünü belirtti.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, Mısır’da 3 Temmuz’da yaşanan ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından görevden uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan olayların en önemli sonucunun Tel Aviv ve Kahire arasındaki sıcak ilişkilerin yeniden eski günlerine dönmesi olduğunu yazdı.

Filistin Haber’de yer alan habere göre, Haaretz gazetesinin bugünkü (8 Eylül Pazar) başyazısında, her iki tarafın da ilişkilerdeki büyük iyileşmeyi kasıtlı olarak gizli tutmayı tercih ettiği ifade edildi.

Kahire ve Tel Aviv arasındaki ilişkilerin güvenlik işbirliğiyle sınırlı olmadığını belirten Haaretz, Ocak 2011′de Mısır’da yaşanan dramatik gelişmelerin ardından iki tarafın ortak stratejik çıkarlarını kapsayacak şekilde genişlediğini söyledi.

Önümüzdeki aylarda ne gibi gelişmeler olacağını şimdiden kestirmenin zor olacağını ifade eden Haaretz, buna rağmen yakın gelecekte İsrail’in Mısır’daki büyük değişimin meyvelerini alacağını belirtti.

Mısır-İsrail ilişkilerinin gözle görülür şekilde düzeldiğini ve Mursi zamanında yaşanan fetret döneminden sonra iki taraf arasındaki sıcak ilişkilere yeniden dönüldüğünü kaydeden Haaretz, Mısır ordusunun Washington nezdinde generallere verdiği olağanüstü destek nedeniyle İsrail’e teşekkür ettiğini yazdı.

HABERE YORUM KAT