1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güzel: 28 Şubat’ın Baş Faili Demirel’dir
Güzel: 28 Şubat’ın Baş Faili Demirel’dir

Güzel: 28 Şubat’ın Baş Faili Demirel’dir

Güzel, “Yargı hep darbecilerin emrinde olmuştur. Darbeciler hakimleri tank gibi top gibi kullanmıştır. Türk yargısı hiçbir şekilde ‘ben varım’ diyerek karşı çıkamamış, uşaklık yapmıştır” dedi.

A+A-

12 Eylül Darbesini Araştırma Komisyonu’nun bilgisine başvurduğu eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 28 Şubat’ın baş faili olduğunu belirterek, “Şimdi gerine gerine ‘28 Şubat darbe değildir’ diyor. Böyle rezalet olur mu? Doğru dürüst bir soruşturma yapılırsa Demirel’in işi zor” dedi

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan 12 Eylül Askeri Müdahalesini Araştırmaya Yönelik Alt Komisyon eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’i dinledi. Güzel, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye’deki tüm darbeleri yaşadığını ifade eden Güzel, “Aradan 50-60 sene geçti bu işten kurtulamadık” dedi. 1960 ihtilalinde yaşının küçük olduğun ancak 12 Mart ve 12 Eylül’e yaşadığını ve 28 Şubat’ta da aktif halde olduğunu belirten Güzel, talep halinde 28 Şubat konusunda savcılara verdiği bilgiler doğrultusunda komisyonu da bilgilendireceğini söyledi.

“28 Şubat’ın Baş Faili Demirel”

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Komisyon üyelerine ‘işiniz zor’ dediğinin hatırlatılması üzerine Güzel, “Kolay bir iş değil bu. Ama doğru dürüst bir soruşturma yapılırsa Demirel’in işi zor. Ben komisyon üyelerinin 4 saat Demirel ile ne konuştuğunu bilmiyorum. Şimdi kendilerine soracağım. Üstelik işi yapan Demirel, kotaran Demirel, 28 Şubat’ın baş faili Demirel. Şimdi gerine gerine ‘28 Şubat darbe değil’ diyor. Böyle rezalet olur mu?” diye konuştu.

“Darbeler Olmasa 30 Bin Dolar Gelirimiz Olurdu”

Daha sonra komisyonun kameralara kapalı bölümünde konuşan Güzel, Türkiye’nin en büyük şanssızlığının darbeleri yaşaması olduğunu belirterek, eğer darbeler olmasaydı bugün Türkiye’nin kişi başına düşen gelirinin 30 bin dolar olacağını söyledi. Güzel, “Darbeler Türkiye’nin en büyük belasıdır. Türkiye’nin en büyük sorunu demokrasidir. Demokrasi sorunu halledilmediği için hiçbir sorun çözülememiştir. Son dönemde askeri vesayetin kaldırılması yönündeki adımlar bizi ümide sokmuştur. Meclis’te ilk kez darbeler inceleniyor. Halbuki darbecilerin yaptıkları hep yayına kar kalmıştır” dedi.

“Darbeciler, Hakimleri Tank Gibi Kullandı”

Yargının hiçbir zaman darbeleri soruşturamadığını, bu işe girişen savcıların da HSYK’dan atıldıklarını belirten Güzel, 28 Şubat konusunda klasörler dolusu hazırladığı belgelerin 15 yıl boyunca Adliyede beklediğini söyledi. Güzel, “Yargı hep darbecilerin emrinde olmuştur. Darbeciler hakimleri tank gibi top gibi kullanmıştır. Türk yargısı hiçbir şekilde ‘ben varım’ diyerek karşı çıkamamış, uşaklık yapmıştır” dedi.

“Yargıçları Top, Tank Gibi Kullandılar”

Güzel, darbecilerin cezalandırılması gerekirken ödüllendirildiğini, yaptıklarının yanlarına kâr kaldığını anlatarak, “Ne yazık ki yargı hep darbecilerin emrinde oldu. Darbeciler yargıçları top, tank gibi kullandı” diye konuştu.

Hasan Celal Güzel, Türkiye’de bir tek 27 Nisan e-muhtırasına karşı durulduğunu belirtti.

12 Eylül darbesi ile 24 Ocak kararları arasında yakın ilişki olduğunu savunan Güzel, ekonominin 1977’den sonra bozulmaya başladığını ve enflasyonun hızla yükselişe geçtiğini anlattı. Demirel’in dediği gibi, 1980’de, “70 cente muhtaç olunduğunu” ifade eden Güzel, kamu kurumlarında kaloriferlerin yanmadığını, hükümetin bir işadamından borç alarak ödeme yaptığını söyledi.

Askerin ekonomi kötüyken darbe yapmaktan uzak durduğunu, bunun yükünü taşımaktan çekindiğini belirten Güzel, 12 Eylül darbesinin, 24 Ocak’ta devalüasyonu da içeren kararların olumlu sonuçlarının görülmesinden sonra geldiğine dikkati çekti.

Demirel’e Eleştiriler

Güzel, 12 Eylül askeri darbesi öncesinde darbe ortamının oluşturulduğunu da dile getirerek, 27 Mayıs’tan itibaren darbelerin provokatif olaylar oluşturularak yapıldığını söyledi. Güzel, “12 Eylül darbesinin Amerikan kaynaklı olduğuna inanmıyorum. 12 Eylül’ün devlet tarafından düzenlenmesinden başka ihtimal yok. 11 Eylül’de Bakanlar Kurulu toplantısı yapılırken Kızılay’da bombalar patlıyordu” diye konuştu.

Hasan Celal Güzel, “Türkiye’deki derin devlet ile İtalya’daki Gladyo tipi örgütlenme arasında ilişki görüyor musunuz?” sorusu üzerine, şöyle konuştu: “1979 sonunda Demirel’in genelgesiyle güvenlik koordinatörlüğü de yaptım. Demirel, ‘askerin işine karışmayalım’ dedi. Demirel, problemli sahaya girmeyi hiç istemez. Kendi politik şiarı olarak, emanetçi olarak geldiği için DP’den sonra haddini hep bilir. Hiçbir zaman darbecileri ürkütmez. Çalıyı dolaşır. Çok sıkışırsa da şapkayı alıp gitmiştir. 28 Şubat’ta da şapkayı çıkarıp kafasına darbeci şapkası takmıştır.”

28 Şubat Süreci

Darbe ve darbecilere karşı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun özel yetkili mahkemelerle ilgili 250. maddesinin gerekli olduğunu savunan Güzel, “Bu madde olmasaydı darbelerin hesabını soramazdınız” dedi.

Komisyon Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, TBMM Genel Kurulu nedeniyle toplantıyı bitirirken, Güzel’i tekrar dinlemeye çağırabileceklerini belirtti.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum