1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Güvenli Bölge NATO Gündeminde Yok'
'Güvenli Bölge NATO Gündeminde Yok'

'Güvenli Bölge NATO Gündeminde Yok'

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ankara'nın Suriye için ısrar ettiği 'uçuşa yasak bölge' ve 'güvenli bölge' seçeneklerinin ittifakın gündeminde olmadığını söyledi.

A+A-

Göreve geldikten kısa bir süre sonra Türkiye'yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bölgedeki IŞİD tehdidi ve Suriye'den Türkiye'ye yönelik mülteci akını öncelikli gündem maddeleriydi.

NATO'nun olası tehditlere karşı Türkiye'nin yanında olduğu belirten Stoltenberg, gazetecilerin soruları üzerine, Ankara'nın uzun süredir üzerinde durduğu Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve güvenli bölge oluşturulması konusuna değindi. 

Stoltenberg, Çavuşoğlu ile görüşmelerinde bu konuyu görüştüklerini ancak NATO'nun gündeminde böyle bir konunun olmadığını söyledi. 

Stotenberg, "Bölgedeki sorunlar, güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge seçenekleriyle çok basit biçimde çözülebilecek sorunlar değil. Bu seçenekler NATO bünyesinde ele alınmadı" diye konuştu. 

Güvenli bölgeyle ilgili ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de 8 Ekim Çarşamba günü yaptığı açıklamada 'güvenli bölge' önerisinin incelemeye değer olduğunu söylemiş ancak Şam rejiminin saldırısının olmayacağı garantilenmeden bunun hayata geçirilmesinin zor olduğunu belirtmişti. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum