Gürcistan'ın Eski Cumhurbaşkanı Ukrayna'da Vali Oldu

31.05.2015 00:23
Gürcistan'ın Eski Cumhurbaşkanı Ukrayna'da Vali Oldu
Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Saakaşvili, Ukrayna'nın güneyindeki Odessa iline vali olarak atandı.

Şubat ayında Poroşenko tarafından imzalanan kararname ile Ukrayna'nın Reformlar Uluslararası Danışma Kurulu Başkanlığına getirilen Saakaşvili'nin bu kez yine Poroşenko’nun kararıyla Rusça konuşanların yoğun olarak yaşadığı Odessa'da vali olarak görevlendirildiği bildirildi.

Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Valeriy Çalıy, yaptığı açıklamada, Poroşenko'nun bugün Odessa’ya yapacağı ziyarette Saakaşvili'yi resmen vali olarak tanıtacağını belirtti.

Odesa Valiliği de Mihail Saakaşvili’nin atandığını doğruladı. Valilik Basın Sözcüsü Sekreteri Nikolay Pokrovskiy, sosyal medyada yaptığı açıklamada, bugün yeni Odessa Valisinin resmen takdim edileceğini ifade etti ve "Evet bu Saakaşvili" mesajını yazdı.

Vatandaşlık verildi

Ukrayna milletvekili Sergey Leşçenko ise Twitter'da yazdığı mesajda, Saakaşvili’ye Ukrayna vatandaşlığı verildiğini kaydetti.

Leşçenko, "Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Ukrayna vatandaşlığı aldı. Miho (Mihail Saakaşvili), orada yeni bir Batum istiyoruz" ifadesini kullandı.

Saakaşvili, geçen yıl önceki yönetimin devrilmesi ve Viktor Yanukoviç'in ülkeden ayrılmasıyla sonuçlanan gösteriler sırasında eylemcilere verdiği destekle gündeme gelmişti.

Kiev Ulusal Üniversitesi'nde eğitim alan Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Saakaşvili, iyi derecede Ukraynaca biliyor.

(AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim