1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Gürak komutan konuştu toplum aydınlandı!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Gürak komutan konuştu toplum aydınlandı!

A+A-

Biz erteleneceği tahmininde bulunsak da, Genelkurmay’ın basını bilgilendirme(me) toplantısı dün yapıldı.

Toplantıda konuşan Metin Gürak komutan, kendi haline bırakılsa, Genelkurmay’ın basını bilgilendirme toplantısı ile ne alakası varsa, Ulus semtindeki bir binanın tarihi özelliklerini anlatarak gündemi kapatmaya çalışacakmış ama....
Akredite de olsalar, gazetecilik sıfatlarını tamamen yitirmemiş meslektaşlar gündemdeki bazı konuları da sormuşlar da, Gürak komutan da cevap vermek zorunda kalmış!
Düşünsenize, Türkiye çalkalanıyor!
Suikastler hazırlığı içinde olan bir emekli emniyet mensubu, çok ciddi iddialarda bulunuyor.
Sonra “Pardon.. Düzeltiyorum” diyor..
Bir emekli komutan eşinin, mahkemeleri nasıl tasnif ettiklerini, aleyhte karar veren mahkemenin kararını etkisizleştirmek için, askeri doktorlarla nasıl bir işbirliği içinde olduklarını deşifre eden konuşmaları basına yansıyor..
Arkasından alelacele GATA’da cep telefonu kullanımı yasaklanıyor!
Bazı generallerin yakın akrabalarının yaygın şekilde çürük raporu alarak askerlikten kaçtıkları ortaya çıkıyor..
Tüm bu aktüel konular tartışılırken, bir de bakıyoruz ki, Gürak komutan, bir binanın en üst katının tarihi konumu hakkında uzun bilgilendirmelerle vakit doldurmaya çalışıyor!
Kimsenin hiç aklına bile getirmediği, hiç merak etmediği, hiç ilgilenmediği, Ulus semtindeki, THK’ya ait olup da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan... Eski yıllarda tarihi bir önemi olan.. Şimdi ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından söküm ve yapımı için projeler çizilen..
Ööf.. Yazması bile insana bıkkıntı veriyor!
Türkiye neleri konuşuyor?
Gürak komutan neler anlatıyor!
Hayret etmemek elde değil!
Neyse ki; son bölümde, birkaç soru soruluyor da, esas gündem olan konularda bilgi sahibi oluyoruz!
Soruluyor Gürak komutana: “Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un bir ses kaydı basında yer aldı.. Sonrasında da GATA’da cep telefonunun yasaklandığına ilişkin haberler geldi.. Ne diyorsunuz?”
Nefesinizi tuttunuz, kartel kalemşörlerinin, sürekli öve öve bitiremedikleri, “Subaylar askeri lisede şöyle yetişirler, harp okulunda böyle eğitilirler.. Şu kadar sıkı disiplinli bir hayat sürerler. Olaylara şöyle hakimdirler, böyle vakıftırlar.. Askeri olmayan konularda bile, sivillerden daha bilgilidirler.. Şu şu birikimlere sahiptirler..” propagandalarının gereği olarak, tartışmalı konuları tüm netliği ile ortaya koyacak, açıklayıcı bilgiyi biraz sonra elde edecek olmanın heyecanını yaşıyorsunuz..
Ama o da ne?
Gürak komutan, soruya cevabı önceden hazırlamış olmalı..
Aynen, Vakit’in haberleri sorulduğunda verdiği şablon cevaba benzer bir cevap bu..
Ne diyordu, Vakit’te yayınlanan “Askeri helikopterle piknik” haberine cevap verirken. Ne diyordu, Vakit’te yayınlanan, “Generallerin çürük akrabaları” haberi ile ilgili sorulara cevap verirken? Aynen şöyle cevaplıyordu, soruları: “Maksadı belli olan gazetenin haberlerine açıklama yapmıyoruz.”
İşte buna benzer bir cevap hazırlamış Gürak komutan..
Eruygur’un eşinin konuşmaları ile ilgili olarak da dün şöyle diyor: “Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberlerle ilgili bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir!”
Ne kadar bilgilendirici, ne kadar aydınlatıcı, ne kadar şeffaf, halkın meraklarını ne kadar önemseyen, yargıya ne kadar saygı duyan bir açıklama değil mi?
Böyle bir açıklamadan sonra, artık tartışmalar, bir anda bitecektir değil mi!
Konu aydınlandı çünkü..
Komutan açıkladı bütün gerçekleri..
“Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberler” söz konusu olursa, değerlendirme yapılmazmış!
Haberlerin, ne şekilde elde edildiği, nasıl elde edildiği, kimin elde ettiği, nereden elde ettiği vesair konular, TSE damgalı, standartlara uygun belge ile ortaya konulursa, işte o zaman değerlendirme yaparmış Gürak komutan..
Yoksa, değerlendirme yapmaya gerek yokmuş!
Öyle diyor Gürak komutan..
“12. mahkeme bizden” açıklamasına, sağlam adama kan tahlili bile yapılmadan hasta raporu verilmesine, “Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberler” diyor komutan..
Merak ediyorum da, YAŞ toplantılarında da, benzer bir cümle kurulur mu hiç? Örneğin bir dindar subayın ihracı sırasında, “Asosyaldir. Eşini toplantılara getirmez. Gümüş yüzük takar vs.” bilgilerine de, Gürak komutan, “Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberlerle ilgili bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir!” cevabı verir mi hiç, acaba?

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT