1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güneydoğu'da Veto Ateşi Dün de Alevlendi
Güneydoğuda Veto Ateşi Dün de Alevlendi

Güneydoğu'da Veto Ateşi Dün de Alevlendi

YSK’nın kararı nedeniyle başlayan gösteriler dün de yoğun bir şekilde devam etti. İbrahim Oruç’un ölümüyle ilgili çifte soruşturma açıldı.

22 Nisan 2011 Cuma 09:58A+A-

Güneydoğu'da YSK'nın aralarında BDP'nin desteklediği bağımsızların da bulunduğu 12 milletvekili adayını veto etmesiyle başlayan gösteriler tırmanarak devam etti. Van'da göstericilerin molotof kokteyliyle yaktığı bankada çalışan görevliler yanmaktan son anda kurtuldu. Mersin'de ise polis içinde 40 günlük bebeğin de bulunduğu ve gaz bombası attı.

YSK'nın kararına ilişkin en kitlesel protesto Van'da oldu. Aralarında BDP'nin desteklediği milletvekili adayları Aysel Tuğluk, Van Belediye Başkanı BDP'li Bekir Kaya'nın da bulunduğu binlerce kişi, Akköprü Mahallesi'nden kent merkezine doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Kalabalık Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanarak, yolu trafiğe kapattı. Bu sırada grubun içerisinde olan yüzleri maskeli bazı kişiler BDP yetkililerinin tüm çabasına rağmen ellerindeki molotof kokteylerini bir banka şubesine attı. Şubede yangın çıkarken içerisi de dumanla doldu. Kapıların kapandığı bankada bulunanlar büyük korku yaşadı. Polisler ve itfaiye bankanın camlarını kırarak içeride kalanları tahliye edebildi.

40 günlük bebeğe gaz bombası

Mersin Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi'nde de bir grup korsan gösteri yapmaya başladı. Çok sayıda polis bunun üzerine çevreyi kuşatıp gruba müdahale etti. Müdahale sırasında polisler mahallede bulunan Akan ailesine ait eve tüfekle biber gazı bombası attılar. Evde oturan Akan ailesi üyeleri bir anda salona düşen bombayla büyük bir panik yaşadılar. Aile büyükleri yüzlerini bezlerle kapatmaya çalışırken beşiğinde uyumakta olan henüz 40 günlük İsmail isimli bebeği hemen banyoya götürmeye çalıştılar. Bu sırada gazdan etkilenen küçük bebek fenalık geçirdi. Banyoya kaçırılan bebek uzun süre kustu, öksürdü.

Batman savaş alanına döndü

Kepenk kapatma eyleminin yapıldığı Batman'da, aralarında BDP'nin desteklediği bağımsız adayları Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız'ın bulunduğu binlerce kişi belediye önündeki demokratik çözüm çadırı önünde toplandı. Kalabalık grup, 1994'te DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürüldüğü sokağa yürümek isteyince polis müdahale etti.

Polis aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişiyi yerlerde sürükleyip gözaltına aldı. Bu sırada polisin havaya gerçek mermiyle ateş açtığı da görüldü. Batman Valisi Ahmet Turhan olaylarda bir polisin de göstericiler tarafından açılan ateşle yaralandığını açıkladı. Batman'da gösteriler sırasında Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel başından, BDP İl Eşbaşkanı Saadet Becerikli ise kolundan yaralandı.

Diyarbakır'ın birçok ilçesinde, Hakkari, Muş ve Şırnak'ta kepenkler büyük oranda kapandı. Ticari araç sürücüleri kontak kapatırken, öğrenciler de okula gitmedi. Burada yapılan gösterilerde de çatışmalar çıktı. Silopi'de çok sayıda gösterici ve 6 polis yaralandı. Hakkari'de polis panzeri molotof kokteyliyle yakıldı.

Öte yandan taş ve molotofkokteyller kullanan göstericiler toplamda 26 polisi yaraladı.

Tek kurşunla ölüme çifte soruşturma

İbrahim Oruç'un otopsisinin tamamlandığı öğrenildi. Oruç'un, göğsünün sol tarafına isabet eden ve tabancadan atılan bir kurşun sonucu öldüğü belirlendi.

Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı, Oruç'un ölümü ile ilgili olarak sorumluların tespiti için soruşturma başlattı. İçişleri Bakanı Osman Güneş, Diyarbakır'da düzenlenen protesto gösterilerine ilişkin bir soru üzerine, idari olarak olaylarla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı. Güneş, "Bismil'deki olaylarda yine taşlı, sopalı, molotofkokteylleri kullanılmak suretiyle sınır aşıldığı için güvenlik birimleri olaya müdahale etti. Konuyla alakalı Cumhuriyet Başsavcılığı derhal inceleme ve soruşturma başlattı. Biz ayrıca konuyla alakalı mülkiye müfettişi görevlendirdik. Bu konuda talimat verdim ve biz de idari açıdan inceleyeceğiz." dedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise kentte meydana gelen olaylarda 'polisin göstericileri parti binasına alarak kötü muamele yaptığı' iddialarına açıklık getirdi. İddiaların gerçeği yansıtmadığını aktaran Toprak, "Gözaltına alınanların AK Parti il binasına alınması söz konusu değildir." dedi.

Gösteride polise üç kurşun

Diyarbakır'da bir grup, Bismil ilçesinde bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı protesto için izinsiz gösteri yaptı. Güvenlik güçleri ise biber gazı ve basınçlı su kullanarak gruba müdahalede bulundu. Göstericilerin ara sokaklara dağıldığı olayda, bazı kişiler gözaltına alındı. Batman'da ise izinsiz gösterilerin ardından çıkan olayda silahla açılan ateş sonucu ilk belirlemelere göre 1'i polis memuru, 2 kişi yaralandı.

150 kişilik grup kışlaya girdi

Adana Valisi İlhan Atış, Gülbahçesi Mahallesi'ndeki izinsiz gösteriler sırasında yaklaşık 100-150 kişilik grubun Seyhan Jandarma Komutanlığı'nın tel örgülerini aşıp kışlaya girdiğini söyledi. Bu sırada 8 askerin havaya ateş açarak göstericileri durdurmaya çalıştığını ifade eden Atış, "17, 15 ve 12 yaşlarındaki üç çocuk, ateş açılması sırasında omuz, sağ ayak ve sol ayak bileklerinden hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralandı. Çocuklar hastanede tedavi altına alındı.'' dedi. Çocuklardan ikisi akşam saatlerinde hastaneden taburcu edildi.

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, güvenlik güçlerinin, belediyelere ait iş makineleri ve kamyonlarla engellenmesiyle ilgili soruşturma açtı.

HABERE YORUM KAT