1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güneydoğu'da 115 Bin Öğrenci "Şiddet Mağduru' Oldu
Güneydoğu'da 115 Bin Öğrenci "Şiddet Mağduru' Oldu

Güneydoğu'da 115 Bin Öğrenci "Şiddet Mağduru' Oldu

Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'deki PKK saldırıları nedeniyle 5 ilçedeki 255 okulda eğitim gören 115 bini aşkın öğrenci, eğitimden mahrum bırakıldı.

A+A-

PKK örgütü mensuplarının kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar ve yollara tuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Silopi ve Cizre, Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve ardından başlatılan operasyonlar devam ediyor.

Bu ilçelerde 255 okulda okuyan 115 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken PKK'lıların okulları hedef alan saldırıları sonucu eğitimin yanı sıra arkadaşlarından ve öğretmenlerinden de uzak kaldı.

Mardin'in Nusaybin ilçe merkezinde 34 okulda 25 bin, Dargeçit ilçesinde 42 okulda 8 bin 590, Şırnak'ın Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemiyor.

Eğitim yuvalarını ateşe verdiler

Sur'daki Süleyman Nazif Anaokulu, Yavuz Selim Ortaokulu, Mardinkapı İlk ve Ortaokulu, Bağlar'daki Vehbi Koç İlkokulu, Cizre'de Menderes İlköğretim Okulu, Silopi'de de Cumhuriyet İlkokulu teröristlerce ateşe verildi.

Cizre'deki Ahmet El Cezire İlköğretim Okulu ile Atatürk Anadolu Lisesi ek binasına operasyonların başladığı günden bu yana defalarca roketatarlı saldırıda bulunan PKK'lılar, sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu ilçelerde karargah veya mevzi gibi kullandıkları okul binalarına büyük zarar verdi.

Telafi eğitimi verilecek

PKK saldırıları sonucu eğitimden mahrum kalan öğrenciler için güvenliğin sağlanmasının ardından telafi eğitimleri verileceği belirtildi.

Nusaybin'de ise Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılamayan mazeret sınavlarının ocak ayı içerisinde gerçekleştirileceği açıklandı.

"Okullara saldırı kimseye fayda getirmez"

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm-Der) Genel Başkanı Ercan Ezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hendek, barikat ve bu çatışmalardan dolayı en büyük mağduriyeti yaşayanların çocuklar olduğunu söyledi.

"Hitler bile bu kadar zulüm yapmamıştır. Öğrencilerin eğitimini engellemenin, onların cahil kalmalarını sağlamanın kime ne faydası olur? Cehalet insanlığın en büyük düşmanıdır" ifadelerini kullanan Ezgin, şöyle devam etti:

"Kürtler, yoksulluk, cehalet ve ayrılık girişimlerinden çok çekti. Anadilde eğitimi savunanların, bu saldırılara neden sesleri çıkmıyor? Bu çifte standarttır, ikiyüzlülüktür. Biz bunu da şiddetle kınıyoruz. Okullara yapılan saldırıları doğru bulmuyoruz. Bunlar insan hakkı ihlalidir, kaos yaratma amaçlıdır. Çocuklar bize emanettir. Onlar birer melektir." 

"Örgüt, çocukların cahil kalmasını istiyor"

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş de 1990'lı yıllarda PKK örgütünün yaptığı oyunların halen devam ettiğini, çocukları cahilleştirme politikasıyla okulları yakıp yıktığını, bu yolla çocukların eğitimsiz kalmasına neden olduğunu söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT