1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Güney Sudan'ın Ayrılma Kararını Kabul Edeceğiz
Güney Sudanın Ayrılma Kararını Kabul Edeceğiz

Güney Sudan'ın Ayrılma Kararını Kabul Edeceğiz

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Güney Sudan'ın bağımsızlık referandumunun nihai sonuçlarının açıklanmasına saatler kala, sonucu tanıyacaklarını söyledi.

07 Şubat 2011 Pazartesi 12:24A+A-

Başkent Hartum'da halka hitap eden Sudan lideri, "Bugün, tüm dünyanın önünde güney halkının yaptığı seçimi kabul ettiğimiz ve buna saygı gösterdiğimizi ilan edeceğiz. Referandumun sonucu belli. Ayrılma kararını kabul edeceğiz." dedi.

***

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, bir kararname yayımlayarak, Güney Sudan'da kuzeyden ayrılma konusunda yapılan referandumun sonuçlarını resmen kabul ettiğini duyurdu.

Beşir'in referandumun kesin sonuçlarını aldıktan sonra yayımladığı kararnameyi devlet televizyonunda okuyan Sudanlı Bakan Bekri Hasan Salih, "Güneydeki insanların seçimine ve referandum sonuçlarına saygı duyduğumuzu ve kabul ettiğimizi ilan ediyoruz" dedi.

Güney Sudan'da 9 Ocakta başlayan ve bir hafta süren referandumun resmi kesin sonuçlarının bugün geç saatlerde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Referandumun sonuçlarına ilişkin ilk resmi açıklamada, Güney Sudan'ın kuzeyden ayrılmasının yüzde 99,57 oy oranıyla kabul edildiği bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT