1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Güney Sudan Ordusundan 1 Birlik Ayrıldı
Güney Sudan Ordusundan 1 Birlik Ayrıldı

Güney Sudan Ordusundan 1 Birlik Ayrıldı

Güney Sudan ordusuna bağlı bir birliğinin, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in ülkedeki eyalet sayısını 10'dan 28'e çıkarmasına tepki olarak ordudan ayrıldığı bildirildi.

A+A-

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Mayardit'in ülkedeki eyalet sayısını 10'dan 28'e çıkarmasına tepki olarak ordudan ayrıldıkları belirtilerek, hükümete karşı mücadele edecek "Yeni Faysal Tiger Güçleri" adında bir grup oluşturdukları ifade edildi.

Mayardit'in kararı gereği Şelek aşiretine ait toprakların bir kısmı Dinka aşiretinin topraklarına ilhak edildiği ileri sürülen açıklamada, Mayardit'ten "Anayasaya aykırı" kararından vazgeçilmesi istendi.

Ülkede barış ve istikrarın yeninden sağlanması için Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde hükümetle oturmaya hazır oldukları kaydedilen açıklamada, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'in yönetimindeki muhalefete katılıp katılmadıkları konusunda bilgi verilmedi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, 2 Ekim'de ülkedeki eyalet sayısının 10'dan 28'e yükseltilmesini öngören kararname çıkarmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT