Güney Afrika'da Harç Zammı Protestosu

16.10.2015 10:11
Güney Afrika'da Harç Zammı Protestosu
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesi önünde toplanan yüzlerce öğrenci, 2015-2016 eğitim yılında, harçlara uygulanacak yüzde 10,5'lik zammı protesto etti.

Öğrenci temsilciliği tarafından üniversite yerleşkesi önünde düzenlenen eylemde, zam kararının iptal edilmesini talep eden öğrenciler, okula tüm girişler kapatarak “Bizi öldürün ancak buradan gönderemezsiniz!” şeklinde slogan attı.

Öğrenci Temsilciliği Meclisi tarafından yayımlanan bildiride, harç artışı “fakir öğrencilere dayatılan kasıtlı ve dışlayıcı bir karar” olarak değerlendirildi.

Bildiride ayrıca, “Witwatersrand Üniversitesi işletme değildir ve belli bir azınlığın çıkarlarına göre yönetilemez. Yönetimin finansal sorumluluk ve şeffaflıktan uzak tavrından bıktık.” ifadelerine yer verildi.

Üniversite yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ise “32 bin 500 öğrenci ve 5 bin öğretim görevlisinin çoğunluğu derse devam etmek isterken bir grup azınlığın elinde rehin kalması kabul edilemez. Eğitimin devam etmesi için harekete geçeceğiz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim