1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Güney Afrika Ömer Beşir'i Tutuklamadı
Güney Afrika Ömer Beşir'i Tutuklamadı

Güney Afrika Ömer Beşir'i Tutuklamadı

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'in Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'dan ülkesine dönmek üzere ayrıldığı açıklandı.

A+A-

Güney Afrika'da yerel mahkemenin "yurt dışına çıkış yasağı" koyduğu Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinden ayrılarak Sudan'ın başkenti Hartum'a hareket ettiğini bildirdi.

Sudanlı diplomatik kaynaklar, Beşir'in, cumhurbaşkanlığı uçağıyla Johannesburg'dan ayrılarak Hartum'a dönmek üzere hareket ettiğini belirtti.

Güney Afrika'da bir mahkeme, 25. Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkede bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hakkında geçici olarak ülke dışına çıkış yasağı getirmişti. 

Nisan ayında yapılan seçimle yeniden Sudan Devlet Başkanı seçilen Beşir, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan UCM tarafından savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemekle itham ediliyor. Mahkeme, Darfur’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği çatışmalarda sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle Beşir hakkında 2009 ve 2010’da iki tutuklama kararı çıkartmıştı. 

UCM'den daha önce yapılan açıklamada, Afrika Birliği Zirvesine katılması beklenen Beşir'in Güney Afrika'da tutuklanması talep edilmişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Beşir hakkında tutuklama kararı çıkarmış, Johannesburg'daki bir mahkemede Beşir'in ülkeden çıkışını yasaklamıştı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT