Güneşin Batmadığı Topraklarda Ramazan

22.06.2016 10:24
Güneşin Batmadığı Topraklarda Ramazan
Güneşin batmadığı topraklarda orucun ne zaman açılacağına dair belirsizlikler, Suudi Arabistan'dan gelen bir fetvayla büyük ölçüde giderilse de farklı vakitleri esas alanlar da var.

Norveç'in Tromso kentinde yazın iki ay güneş hiç batmıyor. Ramazan’ın bu döneme gelmesi orucun nasıl tutulacağı tartışmalarına yol açtı.

“Güneş Batmıyor”

70 bin nüfuslu kentteki yaklaşık bin müslümandan biri olan Abdu’r-Rezzak Ali, “Burada yazın güneş batmıyor. Saat 04.00'te ya da saat 01.00'de sürekli güneş var. 24 saat boyunca güneş ışığı var. Eğer buna göre oruç tutacak olursanız 24 saat tutmanız gerekir.” dedi.

Suudi Arabistan'dan Fetva

Bu belirsizliği, Suudi Arabistan'dan gelen bir fetva büyük ölçüde giderdi. Kendilerine sunulan üç seçenekten birini seçen kentteki El Nur ve El Rahma câmîlerinin cemaati Mekke vakitlerinde karar kıldı.

El Nur'un kurucusu Andrew Wenham, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Yaklaşık bir sene önce Suudi Arabistan'dan bir fetva aldık. 24 saat oruçlu olamayacağımız için karşı karşıya kaldığımız sorunun çözümünde bu fetvanın bize çok yardımı oldu. Bu fetvada bize bazı seçenekler sunuldu. Güneşin doğup battığı en yakın yerin vaktini kullanmak, Mekke vakitlerini kullanmak veya kendimize uygun olan vakitleri kullanmak seçenekler arasındaydı. Bir toplantı gerçekleştirdik ve Mekke vaktini kullanmaya karar verdik.”.

“Yerel Saati Kullanamıyoruz”

Aslen Avustralyalı olan ve uzun süredir Tromso'da yaşayan Wenham, sanıldığının aksine zorlanmadıklarını belirterek “Burada oruç tutmak çok kolay. Hava iyi. İmsakiye de aslında iyi çünkü Mekke vakitlerini kullanıyoruz. Yerel saati kullanamıyoruz. Çünkü burada 24 saat boyunca güneş var” diye konuştu.

Diyanet Vakitlerini Esas Alıyorlar

Bu iki câmînin cemaati Mekke'yi esas alarak orucunu açsa da diğer müslümanlar başka vakitleri esas alıyor.

Sayıları çok az olan Türkler genelde Diyanet'in imsakiyesini kullanırken, en yakın müslüman ülke olan Türkiye ya da çok sayıda müslümanın yaşadığı Macaristan'ın başkenti Budapeşte vakitlerine göre iftar yapanlar da var.

Şiilerin ise ya mekân değiştirmeleri ya da bu mümkün değilse güneşin doğup battığı günlere kadar oruç tutmamaları öneriliyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim