1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Gülen Örgütünün Firarileri
Gülen Örgütünün Firarileri

Gülen Örgütünün Firarileri

Gülen örgütüne yönelik dava ve soruşturmalarda haklarında yakalama kararı olan Fetullah Gülen, Emre Uslu, Ekrem Dumanlı, savcılar ve iş adamlarının yanı sıra bazı emniyet müdürleri de firari durumda bulunuyor.

A+A-

AA'nın derlediği bilgilere göre, Gülen örgütüne yönelik soruşturmalar ve davalarda haklarında yakalama kararı olan bir numaralı sanık Fetullah Gülen dâhil birçok şüpheli yurt dışında bulunuyor.

15-16 Temmuz’daki darbe kalkışmasının başarısız olmasının ardından Gülen örgütünün bazı üyeleri yurt dışına kaçtı. Yapılan çalışmaların ardından Tuğgeneral Nebi Gazneli 14 Ağustos'ta Konya'nın Selçuklu ilçesinde saklandığı evde, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tümamiral Hayrettin İmran ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ise 7 Eylül'de İstanbul’un Tuzla ilçesinde yakalandı. Bu gelişmelerin ardından firari general/amiral sayısı 6, firari asker sayısı ise 134'e düştü.

Hâlâ firari durumda bulunan eski Kuzey Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay ve diğer firari askerlerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Darbe kalkışması sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde alıkoyan askerleri komuta ettiği bildirilen söz konusu isimler, kalkışmasının başarısız olmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botla kaçmış, İzmit'te iskeleye çıktıktan sonra ise kendilerini bekleyen araçla firar etmişti.

Firar eden amirallerin arasında bulunan Tuğamiral İrfan Arabacı'nın da yetki alanında olmamasına rağmen kalkışmanın yaşandığı gece karargâhtaki harekât merkezine inip, gemilerin denize açılmaları emrinin ilgili yerlere gönderilmesi talimatını verdiği belirtildi.

Kalyoncu, Tankları Şehre Gönderme Emri Vermişti

Darbe kalkışması sırasında hazırlanan atama listesi kapsamında 28. Mekanize Tugay Komutanlığı’na atandığı belirtilen Tuğgeneral Ali Kalyoncu, kalkışmanın yaşandığı gece tugaya geldi. Kalyoncu'nun tank ve zırhlı araçları Ankara’nın merkezine gönderme emrini verdiği belirtildi. Kalkışmanın başarısız olmasının ardından Kalyoncu, firar eden subaylar arasında yer aldı.

İzmir'deki “askerî casusluk soruşturması”ndaki usûlsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda Gülen örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yapılanmasına yönelik soruşturma başlatılmıştı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk'ün ifadeleri alınamamıştı. ABD'nin Virginia eyaletindeki NATO karargâhında görevli Uğurlu'nun daha sonraki süreçte ABD'den sığınma talep ettiği ortaya çıktı.

Norfolk'taki NATO üssünde görev yapan firari Uğurlu'nun 22 Temmuz'da görev yerinden ayrıldığı, bir daha kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

Adil Öksüz Aranıyor

Darbe kalkışmasına ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'daki Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen Gülen örgütünün “Hava Kuvvetleri imamı” olduğu ileri sürülen Adil Öksüz de kaçan isimlerin başında geliyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, darbe kalkışmasının ardından 16 Temmuz sabahı Ankara'daki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yakalanan ve getirildiği Ankara Batı Adliyesi’nden adlî kontrol şartıyla salıverilen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Adil Öksüz'ün yakalanması için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekip çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yunanistan'daki İki Ateşe Aileleriyle İtalya'ya Kaçtı

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği’nde görevli iki askerî ataşe ise Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında geri çağrılınca kayıplara karıştı.

Türkiye'nin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan akreditasyonlarının iptal edilmesini istemesinden bu yana Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç'tan haber alınamamıştı. Sonraki süreçte bu kişilerin aileleriyle İtalya'ya kaçtığı ortaya çıkmıştı.

Firari Gazeteciler Aranıyor

Haklarında gözaltı kararı bulunan gazetecilerden Abdullah Abdulkadiroğlu, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Kamil Maman, Mahmut Hazar ve Selahattin Sevi'nin darbe kalkışmasından sonra Ahmet Dönmez, Turan Görüryılmaz ve Ufuk Emin Köroğlu'nun ise 15 Temmuz'dan önce farklı tarihlerde yurt dışına çıkış yaptığı belirlendi. Şüphelilerden Fatih Akalan'ın Antalya'nın Kaş ilçesinden deniz yoluyla, diğer şüphelilerin ise hava yoluyla ülkeden ayrıldığı öğrenildi.

Kapanan Zaman gazetesinin eski çalışanlarına ve yöneticilerine yönelik soruşturmalarda, Bülent Keneş, Abdullah Abdulkadiroğlu, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Kamil Maman, Mahmut Hazar ve Selahattin Sevi'nin de aralarında bulunduğu şüpheliler aranıyor.

Gözaltına alınan, Nazlı Ilıcak, Şahin Alpay, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, Erdal Şen, Hanım Büşra Erdal, Ufuk Şanlı, Emre Soncan'ın da aralarında olduğu çok sayıda gazeteci Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında çıkartıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Soruşturma kapmasında haklarında gözaltı kararı bulunan diğer gazeteciler Cevheri Güven, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Kerim Gün, Levent Kenez, Metin Yıkar, Muhammed Fatih Uğur ve Mürsel Genç de hâlen firari.

Gülen örgütünün “futbolda şike kumpası”na ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 19 Nisan'da düzenlediği operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan eski Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, eski Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, eski Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu ve avukat Halil İbrahim Koca adreslerinde bulunamamıştı.

Zanlılardan Dumanlı, Tekalan, Karakuş ve Koca'nın yurt dışında oldukları, Likoğlu ve Ekizoğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğu, bu sebeple yurt içinde saklandıkları ya da kaçak yollarla yurt dışına çıkmış olabilecekleri belirtildi.

İddianamelerde yer alan örgütün bir numaralı ismi olan ve hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Gülen, 1999'dan beri ABD'de yaşıyor. Emre Uslu, Selam Tevhid'de kumpas soruşturması kapsamında açılan davada firari sanık olarak yer alıyor.

Ergenekon ve Odatv Davalarının Savcıları Firarda

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlarını işlediklerine dâir kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin oluştuğu gerekçesiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı çıkardığı eski hâkim Süleyman Karaçöl tutuklanırken, eski savcı Muammer Akkaş firar etmişti.

HSYK kararnamesiyle görevden uzaklaştırılan, haklarında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” iddialarıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında 10 Ağustos'ta Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmıştı.

Gülen örgütünün 17-25 Aralık darbe kalkışmasının savcıları Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın da haklarında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmasından önce yurt dışına kaçtıkları belirlendi. Çorum Savcısı Fikret Seçen, HSYK tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırıldığı 24 Kasım'da 20 gün rapor alarak Atatürk Havalimanı’ndan Hollanda'nın Amsterdam şehrine gitti. Ayrıca Ergenekon, Odatv gibi birçok davanın savcısı olan ve HSYK tarafından açığa alınan Cihan Kansız da Belçika’ya kaçtı.

“FETÖ yöneticiliği, terörizmin finansmanı, zimmet, terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamaları yöneltilen Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek'in ise geçen yıl 30 Ağustos'ta holdinge yönelik operasyondan iki gün önce uçakla İngiltere'ye gitmişti.

Ayrıca Gülen örgütüne “himmet” adı altında finansal destek sağlamak için iş adamlarıyla holding binasında toplantı düzenlerken suç üstü yakalandığı belirtilen ve çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldıktan kısa süre sonra bir üst mahkemece hakkında tutuklama kararı çıkarılan iş adamı Abdullah Büyük de Bulgaristan'a kaçmıştı. Büyük, sonraki süreçte Bulgaristan makamlarınca Türkiye'ye teslim edilip, tutuklanmıştı.

Hakan Şükür ve Arif Erdem de Firariler Listesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakarette bulunduğu iddiasıyla eski milletvekili ve milli futbolcu Hakan Şükür hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 4 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Duruşmalara “ABD'ye kaçtığı” belirtilen Hakan Şükür katılmadı.

Öte yandan, örgütün futbol yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Galatasaray'ın eski futbolcusu Arif Erdem de firariler arasında yer alıyor. Erdem'in ailesiyle 23 Temmuz'da İpsala Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a çıkış yaptığı tespit edilmişti.

Darbe kalkışmasından bir ay önce özel bir televizyon kanalında “Ben profesör olacağıma keşke bir albay olsaymışım, mesela bu sürece daha fazla katkım olurdu.” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Osman Özsoy'un da kaçaklar arasında yer aldığı belirlendi.

Diğer Soruşturma ve Davalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine “böcek” olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davanın 13 sanığından dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Serhat Demir ve dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci hâlen firari durumda bulunuyor.

Bir süre önce firar eden sanıklardan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ve suç tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru İlker Usta daha önce Romanya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmişti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum