1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Gülen Örgütünün Baltık Ülkelerindeki Yapılanması
Gülen Örgütünün Baltık Ülkelerindeki Yapılanması

Gülen Örgütünün Baltık Ülkelerindeki Yapılanması

Gülen örgütü, Baltık ülkeleri olan Litvanya, Letonya ve Estonya’da eğitim, kültür ve iş alanlarında faaliyet yürütüyor.

A+A-

Gülen örgütünün Baltık ülkeleri olan Litvanya, Letonya ve Estonya’daki en önemli kuruluşu, Baltık Türk Kültür Akademisi (Balturka) olarak öne çıkıyor. Kültür ve sanat adamlarını etkilemeye çalışan Balturka'nın, yurtiçi ve yurtdışından birçok ortağı bulunuyor.

İshak Akay ve Halil İbrahim Ak’ın yönetimindeki Balturka'nın resmî sitesinde yayınlanan “Ortaklarımız” bölümünde, Türkiye’den bazı belediyelerin yanı sıra Vilnius Büyükşehir Belediyesi, Mykolo Romerio Üniversitesi (MRU), Vilnius Gedimino Teknik Üniversitesi (VGTU) ve Erasmus öğrenci değişim programı dikkat çekiyor.

Litvanya’da da Meridyen Okulu

Eğitim alanında ise Polonya ve Letonya'da olduğu gibi Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta da Uluslararası Meridyen Okulu faaliyet yürütüyor. En pahalı okullardan Meridyen'de, Litvanya'nın zengin ailelerinin çocukları eğitim alıyor.

Gülen örgütü Litvanya'da, Eğitim Bilimleri Üniversitesi (LEU) ile de faaliyet yürütüyor. Eski adıyla “Pedagoji Enstitüsü” olan üniversiteye, örgüte ait Türkiye ve Azerbaycan'daki okul ve üniversitelerden öğrenciler kabul ediyor.

Kitaplarla Tanıtım Faaliyetleri

Gülen örgütü, kendini daha iyi tanıtmak amacıyla Litvanya’daki girişimlerini büyütüyor. Bu yıl başkent Vilnius’ta Gülen örgütü hakkındaki bir kitabın tanıtımı yapıldı. Litvanyalı Prof. Dr. Juozas Vytautas Uzdila’nın yazdığı kitap, ülkenin kütüphane ve kitabevlerinde satılıyor.

2009’da ise Fethullah Gülen’in kitabı Litvanya diline tercüme edilerek basılmıştı.

Letonya’nın Başkentinde Bir Kültür Merkezi

Baltık ülkelerinde arazi ve nüfusun küçük olmasına rağmen Gülen örgütü, Letonya ve Estonya’da da etkisini sağlamaya çalışıyor. Örgüt, Letonya'nın başkenti Riga'da bir kültür merkezi ve Uluslararası Meridyen Okulu altında faaliyetini yürütüyor. Yıllığı beş bin avroya yakın olan Meridyen Okulu, Letonya’da en pahalı eğitim kurumlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Kuzey Baltık ülkesi Estonya’da Gülen örgütüne ait Uluslararası İş Kültürü ve Eğitim Derneği’nin (EESTÜRK) olduğu biliniyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum