Gülen İçin Takipsizlik Kararı

28.05.2011 00:53
Gülen İçin Takipsizlik Kararı
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabındaki iddialar üzerine başlattığı soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın "Haliç'te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabı üzerine, Fethullah Gülen ile kitapta ismi geçen O.H.Ö. hakkında, "Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak" iddialarıyla başlattığı soruşturma sonucunda "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

Verilen kararda, "Kitapta belirtilen hususların soyut iddiadan ibaret olduğu ve delile dayanmadığı" belirtildi. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Avcı'nın kitabını ihbar kabul ederek, Fethullah Gülen ile O.H.Ö. hakkında 20 Ağustos 2010'da soruşturma başlatmıştı. "Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak" iddialarıyla yürütülen soruşturma sonucunda "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verilirken, kitap ile Avcı'nın başsavcıvekilliğine 29 Ağustos 2010'da verdiği 6 sayfalık ifadesi de özetlendi.

Avcı'nın, bazı emniyet yetkilileri hakkındaki soruşturmaların "cemaatin yönlendirmesi sonucunda yapıldığı" yönündeki iddiaları hatırlatılan kararda, bu kişilere ilişkin iddianamelerin incelendiği, bunlara ilişkin soruşturmaların önceden başlatılan projeli soruşturmalar olduğu, teknik takipler yapıldığı, sonrasında operasyon düzenlenerek, soruşturmaların sonuçlandırıldığı kaydedildi. Söz konusu kararda, Avcı'nın kitabında ve ifadesinde bahsettiği konuların somut delillere dayanmadığı, kişi ve yer belirtmeksizin soyut iddiadan oluştuğu belirtildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim