Gülden Sönmez ve Emine Yıldırım Tacikistan'da Gözaltına Alındı

22.01.2016 20:18
Gülden Sönmez ve Emine Yıldırım Tacikistan'da Gözaltına Alındı
Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ile tercümanları Malik Zaur Beg herhangi bir gerekçe gösterilmeden Tacikistan'da gözaltına alındı.

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini incelemek üzere Duşanbe'ye gelen avukatlar Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ile tercümanları Malik Zaur Beg herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Türkiyeli avukatlardan oluşan heyet, Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilerle görüşmeler için çalışmalar başlatmıştı.

5 avukat ve 1 Azeri tercümanın bulunduğu heyet, ülkede tutuklu bulunan isimlere yönelik insan hakları ihlallerini incelemek için harekete geçti. 21-23 Ocak tarihlerinde hayata geçirilmesi beklenen görüşmeler öncesinde skandal bir hukuksuzluk yaşandı.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de konaklayan İnsan Hakları İnceleme Kurulu üyesi Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ve tercüman Malik Zaur Beg konakladıkları otelde hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

İHH kısa bir açıklama yaptı:

İHH Yön. Kurulu ve Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu üyesi Av. Gülden Sönmez Tacikistan'da polis tarafından hukuksuzca gözaltına alındı.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim