1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gül: "Rapor Bizim İçin Yok Hükmündedir"
Gül: Rapor Bizim İçin Yok Hükmündedir

Gül: "Rapor Bizim İçin Yok Hükmündedir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara Raporu'nu "Bizim için yok hükmündedir" sözleriyle değerlendirdi.

02 Eylül 2011 Cuma 15:52A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara Raporu'nu "Bizim için yok hükmündedir" sözleriyle değerlendirdi. Gül, " İsrail'in davranışına göre ilerde alınacak başka tedbirler de söz konusu olabilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Mavi Marmara Gemisi'ne saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler raporunu İstanbul'da "Bizim için yok hükmündedir" sözleriyle değerlendirdi.

Gül, raporun basına sızmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'e yönelik yaptırım kararına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gül şöyle konuştu:

"Dışişleri bakanımızın açıklamaları Türkiye devletinin pozisyonudur, şunu öncelikli söylemek isterim bu tepkiler ve açıklamalar daha erkene alınacaktı. Bazı müttefik ülkelerin iyi niyetli gayretlerine fırsat vermek için bugün beklenmiştir. Yaşanılan olayların unutulmadığını, vatandaşlarımızın hak ve hukukunun sonuna kadar korunacağını gösterme açısından devletimizin kararlılığını bazıları belki anlayamamışlardı. Şu anda alınan tedbirler bunun ilk aşamasıdır."

İsrail hükümetini de eleştiren Gül, Türkiye'nin bölgedeki mazlum halkların haklarını korumak için elinden gelen gayreti göstereceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Tabi olayların seyrine göre, İsrail'in davranışına göre, daha ilerde alınacak başka tedbirler de söz konusu olabilir. Bugün İsrail hükümeti kendi halkına da aslında yük olan bir hükümettir. Güvenirliliği de söz konusu değildir. Ortadoğu'da olup bitenleri belki de en iyi şekilde tahlil etmesi gereken İsrail hükümetiyken tamamen strateji yoksunu bir haldedir" dedi. 

HABERE YORUM KAT