1. HABERLER

  2. HABER

  3. Guantanamo Tutsağı 13 Yıl Sonra Serbest
Guantanamo Tutsağı 13 Yıl Sonra Serbest

Guantanamo Tutsağı 13 Yıl Sonra Serbest

Afganistan'da 2002 yılında bir ABD askerini öldürdüğü iddiasıyla yakalanıp Guantanamo'da 13 yıl hapsedilen Kanadalı 28 yaşındaki Ömer Kadir kefaletle serbest bırakıldı.

A+A-

Küba'daki Guantanamo Hapishanesi'nde 13 yıl tutuklu kaldıktan sonra Kanada'ya iade edilen Afganistan asıllı Kanada vatandaşı Ömer Kadir (28), kefaletle serbest kaldı.

Kanada'nın Edmonton kentindeki Alberta Temyiz Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada hakim Myra Bielby, Ömer Kadir'in kefaletle serbest bırakılmasına itiraz eden güvenlik makamlarının delil ve beyanlarını yeterli bulmadı. Duruşma sonunda "Ömer Kadir, gitmekte özgürsün" diyen Hakim Myra Bielby, Kadir'in gece sokağa çıkma yasağı altında avukatı Dennis Edney ile birlikte yaşaması şartıyla serbest kalmasına karar verdi. Elektronik kelepçe takılan Kadir, güvenlik makamlarının onayı olmadan Alberta eyalet sınırları dışına çıkamayacak.

Kadir'e ağır işkenceler edildi

Mahkeme çıkışı basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kadir'in avukatı Dennis Edney, 15 yaşında girdiği Guantanamo'da 13 yıl hapis kalan Kadir'in, rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu ve bunun zaman alacak bir tedavi olacağını söyledi. "Şu an inanılmaz derecede mutluyum" diyen Avukat Edney, "Bugün, adalet için muhteşem bir gün" diye konuştu. Ottawa'daki yetkililerin, Ömer Kadir hakkındaki beyanlarının gerçek olmadığını kaydeden Dennis Edney, "Ömer Kadir hakkında ileri sürülenlerin hiçbiri doğru değildir. Kadir, yarın halka tüm gerçekleri anlatacak. O zaman herkes öğrenecek. Ömer Kadir'e ağır işkenceler edildi ve Kanada da buna katıldı" dedi.

"Eşim günlerdir evi hazırlıyor"

Hakimin, Ömer Kadir'in kendisi ile birlikte yaşamasını şarta bağladığını hatırlatan bir gazeteciye Dennis Edney, "Evet, eşim günlerdir evimizi Ömer için hazırlıyor. Ona yeni elbiseler aldık. Eşim, onun hoşlanacağı Asya yemeklerini öğrenmeye başladı. Sizleri de bekliyoruz" cevabını verdi.

 

Ailesi ile birlikte 15 yaşında iken tatil için gittiği Afganistan'da, ABD askerlerinin bir operasyonunda arada kalan Ömer Kadir, bir ABD askerini öldürdüğü iddiası ile yargılanıp Guantanamo'ya getirilmişti. 13 yıl boyunca kaldığı Guantanamo'dan geçen yıl Kanada'ya iade edilen Ömer Kadir, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle, yöneltilen tüm suçlamaları kabul ettiğini ancak bu suçları işlemediğini açıklamıştı.

 

Öte yandan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Steven Blaney, parlamentoda gazetecilere yaptığı kısa değerlendirmede, Ömer Kadir'in serbest bırakılması kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Blaney, Kadir'in demir parmaklıklar arkasında olması gerektiğini savundu.

AA

HABERE YORUM KAT