Grandi: Türkiye'nin Yükünü Paylaşmalıyız

24.02.2016 21:33
Grandi: Türkiye'nin Yükünü Paylaşmalıyız
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, "Türkiye'ye mültecileri geri göndermek yerine, Türkiye'nin yükünü paylaşmalıyız" dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, "Mültecileri Türkiye'ye geri göndermeyi düşünürken, Türkiye'nin dünyada en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu kimse unutmamalı. Türkiye'ye mültecileri geri göndermek yerine, Türkiye'nin yükünü paylaşmalıyız" dedi.

Resmi ziyarette bulunduğu Atina'da basın toplantısı düzenleyen Grandi, Avrupa'da yaşanan sığınmacı krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Grandi, Avrupa ülkelerinin 160 bin sığınmacıyı ülkelerine kabul etmeyi taahhüt ettiklerini, ancak şu ana kadar sadece birkaç yüz sığınmacının bu yolla kabul edildiğini anımsatarak, taahhütte bulunan ülkeleri üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı.

"Türkiye'ye mültecileri geri göndermek yerine, Türkiye'nin yükünü paylaşmalıyız"

Türkiye'nin hali hazırda en büyük yükü yüklendiğine değinen Grandi, şöyle devam etti:

"Mültecileri Türkiye'ye geri göndermeyi düşünürken, Türkiye'nin dünyada en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu kimse unutmamalı. Beş milyon insandan bahsediyoruz. Bu yük sadece Suriye'nin komşuları üzerine yıkılamaz. Bütün ülkeler üzerine düşen payı yerine getirmeli. Türkiye'ye mültecileri geri göndermek yerine, Türkiye'nin yükünü paylaşmalıyız. Ama bu yasa dışı yollarla değil, yeniden yerleştirme yoluyla yapılmalı" 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim