1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gözaltında Ölüme 4 Yıl Hapis
Gözaltında Ölüme 4 Yıl Hapis

Gözaltında Ölüme 4 Yıl Hapis

Nijeryalı Festus Okey’in gözaltında ölümüne sebeb olduğu öne sürülen polis memuru, “taksirle öldürmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı çok bulan mahkeme heyeti başkanı İshak Eken karara muhalefet şerhi koydu.

14 Aralık 2011 Çarşamba 00:22A+A-

Nijeryalı Festus Okey’in, 20 Ağustos 2007’de gözaltında ölümüne neden olmakla suçlanan polis memuru, “taksirle öldürmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, oy çokluğuyla, tutuksuz yargılanan polis memuru Cengiz Yıldız’ı “taksirle öldürmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkûm etti. Karara muhalif kalan Mahkeme Heyeti Başkanı İshak Eken, sanığın cezasının üst sınıra yakın olarak belirlenmesi ve paraya çevrilmemesi yönündeki çoğunluk görüşüne katılmadığını bildirdi. Eken, cezanın 2 yıl 6 ay olarak belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Son savunmasını yapan sanık Cengiz Yıldız, “Ben görevimi yaptığım için şu an mahkemenin huzurundayım, görevimi tam ve eksiksiz olarak yapmamış olsaydım şu anda burada olmayacaktım. Kurumumun bazı eksiklikleri sebebiyle bu acı olayı yaşamak durumunda kaldım ve hayatım boyunca da bunun vicdan azabını çekeceğim” dedi. Olayın akabinde söz konusu kişiyi hemen hastaneye götürdüğünü, ancak 17 dakikalık olay içerisinde kurtarılmasının mümkün olmadığını ifade eden sanık Cengiz Yıldız, bu süreçten dolayı tüm hayatının değiştiğini belirterek beraatini talep etti.

Sanık Cengiz Yıldız hakkında “olası kastla adam öldürmek” suçundan kamu davasının açıldığını hatırlatan mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucunda sanığın eyleminin “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçunu oluşturduğunun belirlendiğini bildirdi. Sanığı, TCK’nın 85/1 maddesi gereğince 5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, bu cezayı sanığın geçmişi, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın sanığın üzerindeki olası etkilerini göz önüne alarak 4 yıl 2 aya indirdi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT