1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ’Göz Kararması’yla Değil; İtidal ve Sabırla..
’Göz Kararması’yla Değil; İtidal ve Sabırla..

’Göz Kararması’yla Değil; İtidal ve Sabırla..

Toplumumuz bir takım etnik duyguları tahrik ederek, çeşitli sosyal kesimler diğerlerinin karşısına düşman taraf gibi çıkarılmaya çalışılabilir. Göz kararmasıyla hareket edenler sonra, yüz kızarması noktasına gelirler, ama, artık çok şeyler yitirilmiş olur

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil'in yorumu:

Bir hadis-i nebevîrivayet’inde, kızgın olduğumuzda hareket halindeysek durmamız; ayaktaysak, oturmamız; oturuyorsak, uzanmamız; konuşuyorsak, susmamız..’ yolunda tavsiyeler vardır.

Toplum olarak yaraların daha bir kanadığı ve acıların daha bir depreştiği günlerden geçiyoruz.

Böyle zamanlarda kan tepeye fırlayarak değil, sukûnetle, itidal ile, hele de sivil kitlelerin tepkilerini ortaya koyarken, sağı-solu tahrib etmeksizin hareket etmesine daha bir özen göstermesi gerekmektedir. Aksi halde, sinirler gerilip kantepeye fırlar, göz kararır; sinirler yatışınca, bu kez de yüz kızarır. Bugün, PKK’yı ortaya çıkaran, 12 Eylûl Darbesi sonrasındaki  gücetaparlık ve gözkararmasıdır ve bir linç psikolojisi havasının estirilmesidir.  

1935’lerde kadar B. Amerika’da, linç, sosyal adaletin bir uygulama şekli olarak kabul ediliyor ve suçlananlar hele de zenci olursa hemen, canlı canlı ateşe atarak yakılıyorlar ve yüzlerce-binlerce ’beyaz’ da ruhları daha bir kararmış olarak, sevinçten tepiniyorlardı. Ama, daha sonra, o linç sahnelerinin filmini seyredenlerden nicelerinin, ’Ben de mi o çılgın kalabalığın içindeymişim?’ diye hayret içinde kaldıkları belirleniyor, psikoloji laboratuarlarında.. O linç uygulaması  iç hukukta daha sonra terkedildi. Ama, Amerikan emperyalizmi, o linç geleneğini, dış siyasette kendisi için hâlâ da bir vazgeçilmez hak olarak görüyor ve eylemlerini o anlayışla sürdürüyor, dünya üzerinde..

Yazının Devamı >>>