1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Göstericiler Geçici Hükümet Kurdu!
Göstericiler Geçici Hükümet Kurdu!

Göstericiler Geçici Hükümet Kurdu!

Libya'da göstericiler ülkenin büyük bölümünü kontrol altına almayı başardı. Kaddafi'nin kontrolünde olan Trablus'ta da protestolar yoğunlaştı. Kaddafi için çember iyice daraldı.

26 Şubat 2011 Cumartesi 10:41A+A-

27 ŞUBAT PAZAR

13:00 - İRAN'DAN LİBYA KIYAMINA DESTEK

İran, Libya'daki halk hareketini desteklediğini ve insani yardıma hazır olduğunu bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, ''İran, Müslüman Libya halkının kıyamını destekliyor'' dedi.

11:28- ESKİ ADALET BAKANI GEÇİCİ HÜKÜMETİN BAŞINA GETİRİLDİ

Libya'nın isyancıların kontrolü altındaki bölgelerde, geçici hükümete başkanlık etmek üzere, eski Adalet Bakanı Mustafa Ebud Celil'in atandığı bildirildi. Bingazi Belediye meclisinin üyesi Fethi Baca, Kaddafi karşıtlarının Ebud Celil'i geçici liderlik makamına getirdiklerini söyledi. Baca, Ebud Celil'in isyancıların eline geçen doğudaki kentleri yöneten komiteler tarafından seçildiğini kaydetti. Ebud Celil, göstericilere yönelik şiddet nedeniyle geçen hafta istifa etmişti.

10:30 - GÖSTERİCİLER KARARLI

Libya'nın doğu kesiminde kontrolü elinde tutan ve ordu cephaneliklerinden ele geçirdikleri silahları kullanan isyancılar, direnmekte kararlı olduklarını belirtiyor.

Mısır sınırından Bingazi'ye kadar olan bölgedeki kentlerin tamamen ellerinde olduğunu ifade eden isyancılar, görüntü almak isteyen gazetecilere kolaylık sağlayarak, ''Misafirimizsiniz, güvenliğiniz bize emanet'' diyorlar.

00:30 - 3 AŞİRET DAHA İSYANCILARA KATILDI

Kurina gazetesi, Bingazi'nin güneyindeki vahalar bölgesinde bulunan üç aşiretten gelen bildiride, aşiretlerin bölgedeki ordu ve polise de ''halk ayaklanmasına'' katılması çağrısında bulunduğunu yazdı. Aşiretlerin bildirisinde ayrıca, bölge gençlerinin bölgeyi çevreleyen petrol kuyularını koruyacakları da vurgulandı. Gazete bu aşiretlerin Cikharra vahasından El Züveyye, Calu vahasından El Micabra ve Avcile vahasından El Avcile olduğunu bildirdi.

***

26 ŞUBAT CUMARTESİ

22:00 - Libya'nın eski adalet bakanı Mustafa Muhammed Ebud El Celil'in, Bingazi kentinde geçici bir hükümetin kurulmasına liderlik ettiği bildirildi.

12:00 - KESKİN NİŞANCILAR KATLEDİYOR

Kaddafi'ye bağlı keskin nişancılar, Trablus'un farklı bölgelerinde eylem yapanlara ateş açtı. Başkentin batısındaki Canzur'da eylemcileri hedef alan saldırılarda en az 5 kişinin, doğudaki Faslum bölgesinde ise 5 ile 7 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Saldırılarda yaralanan 27 yaşındaki Abdül Kasım Beciziya, "Etrafındaki insanlar, başlarından, boyunlarından ve gözlerinden mermi yarası alarak öldüler. Tanrı benimleydi, ben aldığım yarayla kurtulabildim" dedi.

11:30 – ÖLÜ SAYISININ 5 BİNİ GEÇTİĞi BİLDİRİLİYOR

Libya'daki çatışmalar bitmek bilmiyor. Muammer Kaddafi koltuğunu bırakmadığı gibi sivil halkı paralı askerleriyle katletmeye devam ediyor. Katliamların nerede duracağı kestirilemiyor. Kaddafi'nin adamları direnenleri yıldırmak için her türlü silahı kullanıyor. Hastaneler adeta ceset tarlasına döndü. Doktorlar vücutları kesici aletler ve bombalarla parçalanmış insanları tedavi etmede çaresiz kalıyor.

Ölü sayının 5 bini geçtiği ifade ediliyor. Ülkeden kaçışlar devam ediyor.

11:00 - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Libya'dan şu ana kadar 11'i tarifeli, 16'sı özel tahliye ve 12 askeri olmak üzere toplam 39 uçak ve 2 gemi ile 10 bin 492 vatandaşın Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

09:00 – 17 Şubat Koalisyonu iktidar boşluğunu dolduruyor

Ülkenin doğusundaki Bingazi'de kentin yönetimini geçici olarak üstlendiğini açıklayan koalisyon, yasal ve halkın yararına olan petrol anlaşmalarının korunacağını bildirdi. Ülkenin ikinci büyük kentinde geçici olarak yönetimi üstlenen 17 Şubat Koalisyonu, iktidar boşluğunu doldurarak şehirde muhtemel kaosun önüne geçiyor. Ordudan yağmalanan silahları geri toplayan geçici yönetim, halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor.

08:15 – İstifalar sürüyor

Trablus'a sıkışıp kalan Muammer Kaddafi'ye yakın isimler de birer birer saf değiştirmeye devam ediyor. Adalet ve içişleri bakanlarının ardından Libya Başsavcısı General Abdurrahman el Abbar istifa ederek muhaliflerin safına katıldı. Protestoculara uygulanan şiddeti protesto etmek için istifa eden Libyalı diplomatlara dün de Paris, Lizbon büyükelçileri ve UNESCO daimi temsilcisinin yanı sıra Arap Birliği delegasyonu ile Cenevre'deki BM temsilciliğinin tamamı eklendi.

08:00 – Kaddafi Trablus'a sıkıştı

Diktatör Kaddafi güçleri ülkenin büyük bir bölümünde kontrolü kaybetti. Muhalif güçler önemli petrol tesislerinin bulunduğu Brega'da da yönetimi ele geçirdi.

Batı Dağları bölgesindeki üç yerleşim merkezi dün Kaddafi'nin kontrolünden çıktı. Başkent Trablus'a sıkışıp kalan Kaddafi, taraftarlarına "Libya için savaşmaya hazırlanın" mesajı verdi. Kent merkezindeki Yeşil Meydan'dan taraftarlarına seslenen Muammer Kaddafi, halkı silahlandırmak için gerekirse silah depolarının açılacağını belirtti. Kaddafi'nin "İsyancıları yenilgiye uğratacağız." tehdidine rağmen Trablus'ta cuma namazı sonrası binlerce kişi protesto yürüyüşü yaptı. Göstericilere Kaddafi'ye bağlı güçlerin otomatik silah ve roketatarla karşılık verdiği, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

07:29 - BM Güvenlik Konseyi seçenekleri değerlendirecek

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanarak Libya'da Muammer Kaddafi rejimine yönelik yaptırım seçeneklerini değerlendirme kararı aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Libya'ya yönelik planlanan yaptırım paketi konusunda acele edilmesi çağrısında bulunmasının ardından harekete geçen Konsey, bugün toplanarak Kaddafi'ye karşı yaptırım seçenekleri üzerinde duracak.

04:30 - Sokaklarda film karelerini aratmayan çatışma sahneleri

Libya'da Devlet Başkanı Muammer Kaddafi karşıtları ile paralı askerlerin çatışması, cep telefonu kameralarına yansıdı. Kaosun her geçen gün tırmandığı bu ülkede çatışmalar esnasında çekilen görüntüler film karelerini aratmıyor. Keskin nişancıların hedefi olmamak için her yeri kendilerine siper edinen muhaliflerin kalaşnikof tüfeklerle karşılık verdiği görülüyor.

Silah seslerinin susmak bilmediği Bingazi'de yaşanan çatışmalar muhaliflerin cep telefonu kameraları tarafından kaydedildi. Görüntülerde savaş alanına dönen sokaklarda göstericiler ile paralı askerlerin birbirlerine 100-200 metre uzaklıkta çatıştıkları dikkat çekiyor. Ağır makineli ve uzun namlulu tüfeğin yanı sıra uçaksavar mermilerinin de kullanıldığı çatışmalarda muhaliflerin taş ve sopaların yanı sıra kalaşnikof silahlarını da kullandıkları görünüyor.

02:30 - Libya sokaklarında panik, çatışma ve gözyaşı var

Libya'da şu ana kadar yüzlerce kişinin öldüğü sokak çatışmaları, orada yaşayan muhaliflerin ve Türkiyelilerin cep telefonu kameralarına yansıdı. Görüntülerde yaşanan panik, polislerin muhaliflere ateş açması ve yerdeki yaralıların kaldırılması var.

00:05 - Seyfülislam Kaddafi, yarına kadar muhaliflerle uzlaşacaklarından umutlu olduğunu söyledi.

***

25 ŞUBAT CUMA

17:00 - Dört Stratejik Merkezden Biri Düştü

Doğuda yakılan isyan ateşi kıyıyı baştan başa katederek Libya'nın batısına ulaştı, demir yumruk Muammer Kaddafi köşeye sıkıştı. Ülke üzerindeki hakimiyeti giderek azalan Libya lideri Kaddafi'nin kaderini 4 stratejik merkez belirleyecek.

 

Kaddafi'nin geleceğine başkent Trablus, memleketi Sirte şehri, Sirte Körfezinin petrol sahaları Ras Lanuf ve Marsa el-Brega damgasını vuracak. Bu stratejik merkezden biri olan el Brega isyancıların elin geçti.

16:00 - LİBYA ÜÇE BÖLÜNDÜ

Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, ilk kez ülkenin bazı kentlerinin kontrollerinden çıktığını ve Libya'nın bölünmüş durumda olduğunu itiraf etti. Oğul Kaddafi, Bingazi ve çevresinin muhaliflerin eline geçtiğini belirterek buralarda iki ayrı devletin ilan edildiğini söyledi.

13:00- BM Güvenlik Konseyi Libya'ya yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısını görüşmek üzere bugün yeniden toplanıyor

HABERE YORUM KAT

3 Yorum