1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Göstericiler Başbakanlığın Önünde Kamp Kurdu
Göstericiler Başbakanlığın Önünde Kamp Kurdu

Göstericiler Başbakanlığın Önünde Kamp Kurdu

Diktatör Zeynelabidin Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarını bırakıp gittiği Tunus’ta sular durulmuyor. Geçiş hükümetini düşürmek için sokağın baskısı başkentte yoğunlaşırken ülkenin orta batı kesiminden gelen gençler, sokağa çıkma yasağına meydan okuyarak gece

25 Ocak 2011 Salı 02:48A+A-

 Polise göre sayıları 3 bini bulan ve sendikacılar, solcu muhalifler, İslamcılar, kadın ve çocuk sade vatandaşlardan oluşan protestocular, bütün gün Başbakanlık merkezini kuşatarak, geçiş hükümetinin istifası için gösteri yaptı.

Ülkenin yoksul orta batı kesiminden gelen ve kendilerine "Özgürlük kervanı" adını veren gençler de göstericilere katılarak, "Halk hükümeti düşürmeye geldi" diye slogan attı, "Zenginliğimizi çaldılar, devrimimizi çalamayacaklar", "Şehitlerin kanını satmayız" yazılı pankartlar taşıdı. BM'ye göre, en az 100 kişinin öldüğü halk ayaklanmasının bastırılması sırasında hayatlarını kaybedenlerin resimlerini de taşıyan göstericiler, "diktatörlükten geriye kalanları düşürmeye" geldiklerini haykırdı.

Türkiye saatiyle 21.00'de başkentte sokağa çıkma yasağı başlarken, geçiş hükümeti istifa etmeden meydanı terk etmeyeceklerini söyleyen genç göstericiler, geceyi geçirmek için uyku tulumları, çadırlar temin etti, kent halkı da gençlere sandviç ve içecek getirdi.

Polis, göz yaşartıcı gaz kullandı

 Tunus polisi, başbakanlık binasının önünde sabahlayan göstericilerin taşkınlığı üzerine göz yaşartıcı gaz kullandı. Maliye Bakanlığı'nı taş yağmuruna tutan göstericilerle polis arasındaki gerginlik, askerlerin araya girmesiyle sona erdi. Başbakanlık önüne gelmeye çalışan diğer göstericiler ise, polis ve askerlerin kurdukları barikatlara takıldı. Bu arada okulların haftalar sonra dün yeniden açılacağı ilan edilen Tunus'ta, hükümetin istifasını isteyen öğretmenler greve gitti..

Diktatörün 3 yakın adamına gözaltı

Bu arada, devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin aralarında eski İçişleri Bakanı'nın da bulunduğu üç yakın isim evlerinde gözetim altına alındı. Resmi TAP ajansı, Senato Başkanı ve eski İçişleri Bakanı Abdullah Kallel ile Bin Ali'nin danışmanı ve politikasının mimarlarından Abdülaziz Bin Dia'nın yanı sıra bir başka önde gelen danışmanı Abdülvahab

Abdullah'ın evlerinde gözetim altında tutulduklarını bildirdi. Öte yandan, Kanada hükümeti, kısa süre önce Montreal'e gelen Bin Ali ailesinin mensuplarının hepsinin Kanada vatandaşı olduğunu bildirdi.

Başbakanlığın önünde sabahladılar

Tunus'un aynı adlı başkentinde hükümet karşıtı gösterilerde bu defa taşralılar ağırlıklarını hissettirdi. İç kesimlerdeki Sidi Bouzid, Gafsa, Sfaks, Kasrin gibi şehirlerden otobüslerle gelen göstericiler, başbakanlık binasının önünde geceledi. Sabah saatlerinde tel örgüleri kaldırarak alana ulaşmayı başaran göstericiler, sloganlar atarak hükümet üzerindeki baskıyı artırmaya çalıştı. Sokağa çıkma yasağına aldırmayan taşralılar, yanlarında getirdikleri yorganlarla duvar diplerinde dinlenmeye çekildi. Büyük tencerelerde pişen pilava ise başkentlilerle birlikte kaşık salladılar. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT