1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gösteri Yapan 50 Avukat Gözaltına Alındı
Gösteri Yapan 50 Avukat Gözaltına Alındı

Gösteri Yapan 50 Avukat Gözaltına Alındı

Gezi Parkı'ndaki olayları İstanbul Adliyesi'nin içinde protesto eden 50 avukat gözaltına alındı.

A+A-

İstanbul Adliyesi'nin içinde toplanarak, polisin Taksim'deki eylemcilere yönelik müdahalesini  protesto eden bir grup avukat, polis tarafından gözaltına alındı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı C Kapısı girişinde, bir süre önce yaşanan arbede sonucu, meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden ve adliyenin polis merkezinin önünden ayrılmayan avukatlara da müdahale edildi. Kask ve kalkanlarıyla adliyeye giren çevik kuvvet ekipleri, avukatları  yakalayarak gözaltına aldı. Avukatların direnmesine rağmen polisler, gözaltı işlemlerini sürdürdü. Avukatların tepki göstermesi ve gözaltına alınmak istememesi nedeniyle yaşanan arbedede, adliyenin giriş kapıları kapatılarak vatandaşların girişi engellendi. 

-"İleride avukat bulamayacaksınız"

Gözaltına alınarak dışarı çıkarılan avukatlar, adliyenin önünde bekletilen çevik kuvvet ekip otobüslerine bindirildi. Yaklaşık 50 avukatın gözaltına alındığı öğrenildi. Diğer avukatlar ise otobüsün önüne geçerek, geçişi engellemeye çalışırken, hareket eden otobüslerin ardından, "Bizi de gözaltına alın" şeklinde bağırdılar.

Bu arada bazı avukatlar da, "İstanbul Barosu yetkilileri nerede?" şeklinde bağırarak, baronun adliyede olmamasına tepki gösterdiler. Gözaltına alınan avukatlar, otobüslerle İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Yerleşkesi'ne getirildi.

Avukatlar, işlemler için kimlik tespiti yapmak isteyen polislere nüfus cüzdanlarını vermedi. Görüşmeler sonucunda avukatlar ikna edilerek kimliklerini verdi. 

Bu arada İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüşmek üzere İstanbul Adliyesi'ne geldi.

-Ankara Barosu'ndan suç duyurusu

Ankara Barosu, Ankara'daki Gezi Parkı olaylarını protesto sırasında bazı güvenlik güçlerinin ölçüsüz şiddet kullandığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, Gezi Parkı için 31 Mayıs'ta Kuğulu Park'ta yapılan eyleme, güvenlik güçlerinin yasal güç kullanma sınırlarını aşarak müdahale ettiği öne sürüldü.

Dilekçede, vatandaşlara yönelik yasal sınırları aşan, "kanunsuz emir veren ve uygulayan" sorumlu güvenlik görevlileri hakkında yasal işlem yapılması talep edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum