1. HABERLER

  2. HABER

  3. Görmez: Zekat Parasıyla Gazete Çıkarılmaz
Görmez: Zekat Parasıyla Gazete Çıkarılmaz

Görmez: Zekat Parasıyla Gazete Çıkarılmaz

Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'Zekat paralarıyla okul, köprü, han, hamam yapılmaz. Suriye'de ot kaynatarak hayatta kalmaya çalışan kadınların, çocukların hakkıyla gazete çıkarılamaz, televizyon kanalları kurulamaz.' dedi.

A+A-

22. Uluslararası Güncel Zekat Sorunları Sempozyumu, Kuveyt Devleti Zetak Fonu Kurumu ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Cevahir Otel'de gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'İslam'ın en önemli müesseselerinden biri olan zekat ibadetini anlamak ve bugün zekatın en etkin şekilde kullanılarak İslami toplumsal sorumluluğun ifa edilmesine katkı için böyle bir toplantının yapılıyor olması anlamlıdır. Zira İslam sadece bireysel ibadetleri vazederek kişinin arınabileceğini söylemez' diye konuştu. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' hadisini hatırlatan Görmez, 'Buradaki ahlaki prensip, zekat ile ilgili fıkhi hükümlerin ötesinde çok anlamlı bir duruş vermektedir. Bugün İslam dünyasında veya başkaca dünyada açlıktan ölenlerin sayısı istatistiki rakamlar içerisinde yer alıyorsa hiçbir mümin kılı kırk yararak ve kırkta bir ölçüsüne göre zekatını vermeyi hesaplayıp bunu ifa etmenin huzuruyla yatamaz' ifadelerini kullandı.

AÇLIKTAN ÖLENLERİN HAKKIYLA CAMİ YAPILMAZ

Görmez şöyle devam etti: 'Zekat müessesesinin temellerini değiştirerek fakirliği azaltma amacını bir tarafa bırakarak, zekatı kendi düşüncemizin, güç ve çoğaltma tutkumuzun bir aracı haline getirmek hem Allah'ın hududuna hem de fakir kullarının hukukuna alenen tecavüzdür. Buna göre Afrika'da açlıktan ölen insanların hakkıyla cami yapılmaz. Zekat paralarıyla okul, han, hamam yapılmaz. Suriye'de ot kaynatarak hayatta kalmaya çalışan kadınların, çocukların hakkıyla gazete çıkarılamaz, televizyon kurulamaz. Öksüzleri ve yetimleri muhtaç bırakarak zekatla kendi derneğimizin, vakfımızın, teşekkülümüzün gelişmesini önceleyemeyiz.'

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT