1. HABERLER

  2. HABER

  3. Görmez: En Büyük Sorun İnsanlığın Rabbinden Uzaklaşması
Görmez: En Büyük Sorun İnsanlığın Rabbinden Uzaklaşması

Görmez: En Büyük Sorun İnsanlığın Rabbinden Uzaklaşması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Kurban, insanı yaradana yaklaştıran ibadetlerden birisidir. Bugün insanlığın yaşadığı en büyük sorun, insanlığın Rabbinden uzaklaşmasıdır. Rabbinden uzaklaşan kendisinden de uzaklaşıyor."dedi.

A+A-

Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) Kocatepe Konferans Salonu'nda, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV tarafından bu yıl gerçekleştirilecek "vekalet yoluyla kurban kesimi"ne ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Verilen bilgiye göre, Dünyanın dört bir yanında bağışçılardan alınan vekaletler yoluyla uzun yıllardır kurban kesen vakıf, şu ana kadar 558 bin 588 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, burada yaptığı konuşmada, yaratana yaklaşmak gayesiyle yapılan ibadetlerden birisinin de kurban kesmek olduğunu söyledi.

Kurban ibadetinin İslamiyet için önemine de değinen Görmez, kurban kesmenin hem kul ile Allah arasındaki mesafeleri giderdiğini hem de toplumsal dayanışma ve birliği sağladığını ifade etti.

Yaratıcıya uzak insanın aslında kendisine de uzaklaştığını vurgulayan Görmez, "Kurban, insanı yaradana yaklaştıran ibadetlerden birisidir. Bugün insanlığın yaşadığı en büyük sorun, insanlığın Rabbinden uzaklaşmasıdır. Rabbinden uzaklaşan kendisinden de uzaklaşıyor. Rabbinden uzaklaşan kardeşlerinden de uzaklaşıyor. Kardeşlerinden uzaklaşan yeryüzünde fitne, fesat, zulüm meydana getiriyor" diye konuştu.

Bütün ibadetler içinde en tehlikeli hususun, şekli bir hale dönüştürülerek arkasındaki mana ve hikmeti kaybetmesi olduğuna işaret eden Görmez, ayrıca İslam'ın dışındaki dinlerin kurban anlayışı ile İslam'ın kurban anlayışı arasında 180 derece fark olduğuna da dikkati çekti.

Hedef 150 bin hisse kurban

Kurban ibadetini ifa ederken özellikle üç noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Görmez, müminin, kestiği hayvana karşı şefkatli ve merhametli olması gerektiğini söyledi.

Müslümanların, Allah'a yakınlaştıran bir ibadeti yerine getirirken Allah'tan uzaklaştıracak başka bir davranıştan uzak durmaları gerektiğini belirten Görmez, kurban kesimi sırasında oluşabilecek olumsuz bir kaç olay nedeniyle kurban ve bayramın tartışma konusu yapılmaması gerektiğini de kaydetti.

Görmez, hac ve kurban ibadetinin birbirini tamamladığına değinerek, bu yıl yurt içinden ve KKTC'den 61 bin 436 kişinin, yurt dışından da 7 bin 749 kişinin hac ibadetini yerine getireceğini bildirdi.

"Şu ana kadar 9 hacı adayımız hakkın rahmetine kavuşmuştur" diyen Başkan Görmez, bunlardan sadece birinin trafik kazasında yaşamını yitirdiğini, diğerlerinin ise kalp krizi nedeniyle vefat ettiğini açıkladı.

Görmez, konuşmasının ardından organizasyonda görev alacak ve dünyanın farklı yerlerinde bağışları dağıtacak ekiplere de teşekkür ederek birlikte fotoğraf çektirdi.

Yurt içi 575, yurt dışı 400

Verilen bilgiye göre, dünyanın dört bir yanında bağışçılardan alınan vekaletler yoluyla kurban kesen vakıf, şu ana kadar 558 bin 588 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını yaptı.

Bu yıl ise Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV, 63 ülke ve 531 bölgede, Türkiye'de ise 145 farklı merkezde vekalet yoluyla kurban kesimi gerçekleştirecek. Ayrıca bu yıl 150 bin hisse kurbanın, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması da hedefleniyor.

Vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri yurt içinde 575 lira, yurt dışında da 400 lira olarak belirlendi. Bağışta bulanmak isteyen vatandaşlar "www.diyanetvakfi.org.tr" adresinden online bağış yapabilecek. Online bağışın yanı sıra dileyenler, il ve ilçe müftülükleri, cami görevlileri, PTT şubeleri ile anlaşmalı bazı bankalar aracılığıyla organizasyona katılabilecek.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT