1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gordon’dan Siyonist Ağzı
Gordon’dan Siyonist Ağzı

Gordon’dan Siyonist Ağzı

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon’ın, Gazze’ye gitmesi planlanan yeni yardım filosuyla ilgili olarak, “Yeni bir filonun hiçbir şekilde yararlı olmayacağını Türkiye hükümetine çok açıkça ifade et

20 Mayıs 2011 Cuma 02:34A+A-

İHH Genel Başkanı BülentYıldırım ise, "Neyin faydalı ya da zararlı olacağına ABD karar veremez" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon'ın, Gazze'ye gitmesi planlanan yeni yardım filosuyla ilgili olarak, "Yeni bir filonun hiçbir şekilde yararlı olmayacağını Türkiye hükümetine çok açıkça ifade ettik. Hükümetten, Gazze'ye gemi göndermek isteyebilecek herhangi bir sivil toplum kuruluşuna, başka yol bulması gerektiğini net biçimde izah etmesini istedik" şeklindeki açıklamasına İHH'dan sert tepki geldi. Akit'e konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım; "Neyin faydalı neyin zararlı olacağına ABD karar veremez. Dünyayı kana bulayanlar önce kendi alınlarındaki lekeleri temizlesinler. Bu organizasyonu İHH değil uluslararası kuruluşlar düzenliyor" dedi.

GORDON: YENİ GAZZE FİLOSUNU ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Senato Dış İlişkiler Komitesi Avrupa İşleri Alt Komitesi'nin oturumunda senatörlerin sorularını cevaplayan Gordon, Gazze'ye yeni yardım filosunun gönderilmesi planlarına dair sorulan bir soru üzerine, geçen yılki Mavi Marmara olayının, Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlikler ve görüş farklılıkları oluşturan ve ABD'ye yönelik Türkiye'deki kamuoyu desteğinin düşmesine yol açan konulardan bir diğeri olduğunu belirtti. Gordon, "Çünkü, olayın korkunç bir trajedi olduğu gerçeği üzerinde anlaşmakla birlikte, neler olduğuna dair çok farklı algılamalarımız vardı" dedi. Şu anda sadece Türkiye'den değil, diğer farklı ülkelerden de yeni filoların Gazze'ye gönderilmesi yönünde planlar yapıldığını kendilerinin de duyduğunu söyleyen Gordon, geçen yılki yardım filosunu organize eden İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı'nın (İHH) haziran ayında yeni bir filo göndermekten bahsettiğine dikkati çekerek, konuyu çok yakından takip ettiklerini belirtti.

ABD: YENİ BİR FİLO HİÇBİR ŞEKİLDE YARARLI OLMAZ

Senatör Cardin'in, "Türkiye hükümetinin de Mavi Marmara filosunu açıkça desteklediği ve çalışmaların içinde olduğu" şeklindeki yorumu üzerine ise Gordon, şunları kaydetti: "(Yardım filosuna) engel olmadılar. Onlara (Türkiye hükümetine), yeni bir filonun hiçbir şekilde yararlı olmayacağını çok açıkça ifade ettik. İsrail, Gazze'ye insani yardımların ulaştırılmasının alternatif yolları olduğunu çok net biçimde açıkladı. Dolayısıyla, Gazze'ye gerçekten insani yardım malzemesi göndermek isteyen hükümetler ya da sivil toplum kuruluşlarının bunu hiçbir itirazla karşılaşmadan yapabilecekleri bir yol var. Bunu Türkiye hükümetine de çok açık dile getirdik. Onlardan, (Gazze'ye) gemi göndermek isteyebilecek herhangi bir sivil toplum kuruluşuna, bu diğer yolu bulması gerektiğini net biçimde izah etmesini istedik."

TÜRKİYE'YE TEHDİT: "EĞER YENİ FİLOYA DESTEK VERİRSENİZ..."

Bakan Yardımcısı Gordon, Senatör Cardin'in, "Benzer bir filo gönderme çabası olur ve bu çaba Türkiye'nin üstü kapalı ya da doğrudan desteğini alırsa, bu sadece Türkiye-İsrail ilişkilerine değil, Ortadoğu'nın genel durumuna da, ABD'nin Türkiye ile ilişkisine de katkı sağlamayacaktır" yorumu üzerine, "Buna kesinlikle katılıyoruz" ifadesini kullandı.

İHH: NEYİN FAYDALI YA DA ZARARLI OLACAĞINA ABD KARAR VEREMEZ

ABD'li Bakan yardımcısının tehdit dolu sözlerine ilk tepki ise İHH'dan geldi. Akit'e konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım; "Neyin faydalı neyin zararlı olacağına ABD karar veremez" dedi. Dünyayı kana bulayanların önce kendi alınlarındaki lekeleri temizlemeleri gerektiğini dile getiren Yıldırım; "Amerikalı devlet adamlarının bir de anlama özürlülükleri var sanırım. Çünkü bu organizasyonu İHH değil uluslararası kuruluşlar düzenliyor" şeklinde konuştu. Yıldırım şöyle devam etti: "Amerika dünyayı yönettiğini zannediyor ve buna göre kendince uyarılarda bulunuyor. Uluslararası hukuku katleden İsrail'in yanında durmaya devam edenlerin bize öğretebilecekleri herhangi bir şey yoktur. Bütün hukuku katleden Amerika ve İsrail artık susmalı."

MUSTAFA R. ÖZGÜR / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT