1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Goldstone Çark Edince İsrail Atladı!
Goldstone Çark Edince İsrail Atladı!

Goldstone Çark Edince İsrail Atladı!

Siyonist İsrail BM raportörü Goldstone'nun geri adım atmasının ardından “savaş suçu” raporunun iptali için bastırıyor.

04 Nisan 2011 Pazartesi 12:03A+A-

İsrail'i savaş suçu işlemekle suçlayan Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu'nun başkanı Richard Goldstone'nun çark etmesinin ardından, İsrail raporun rafa kaldırılması için harekete geçti.

İşgalci İsrail ordusunun, 2008 yılı sonunda Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve 1.500'den fazla Filistinliyi katlettiği Dökme Kurşun Operasyonu'nu soruşturan Güney Afrikalı eski yargıç Goldstone, ABD'nin Washington Post gazetesine yazdığı makalede, "Şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim, ortaya farklı bir belge çıkardı." ifadesini kullanmıştı. Goldstone makalede, İsrail'in yöneltilen suçlamaları soruşturduğunu, ancak Hamas'ın hiçbir soruşturma yapmadığını savunmuştu. 

Goldstone, Gazze katliamında İsrail'i olduğu gibi Filistin halkını savunmaya çalışan Hamas'ı da savaş suçu işlemekle suçlamıştı. İsrail, buna rağmen rapora büyük tepki göstermişti. Ancak Goldstone, yeni makalesinde yapılan soruşturmaların İsrail'in sivilleri kasti olarak hedef almadığını ortaya koyduğunu dile getirdi. İsrail'in de kendisini ve vatandaşlarını dışarıdan yönelen saldırılara karşı savunma hakkı bulunduğunu belirten Goldstone, kendi raporlarında ilk kez Hamas'ın "terör eylemlerinin" soruşturma konusu yapıldığını ve bu eylemlerin BM tarafından kınandığını belirtti. 

İSRAİL ATLADI: "ÖZÜR DİLESİN!"

Goldstone'un makalesinin ardından Şimon Peres, Goldstone'un İsrail'den özür dilemesi gerektiğini söyledi. Binyamin Netanyahu da Birleşmiş Milletler'i raporu iptal etmeye çağırdı ve bunun için uluslararası alanda diplomatik girişimlerde bulunacaklarını bildirdi.

Netanyahu, "Bizim söylediğimiz her şeyin doğru olduğu ispatlanmıştır. İsrail, sivillere kasti olarak bir zarar vermedi" şeklinde küstah bir açıklama yaparken Ehud Barak ise Goldstone'nun yazdıklarını yeterli bulmadı. Barak, sadece Washington Post'a yazılan bir makalenin yetmeyeceğini belirterek, "çarpık ve yanıltıcı" bir raporu yayımladıktan sonra, tüm dünyanın Goldstone'nun bu yeni değerlendirmelerini görmesi için raporun yeniden yazılmasını istedi. Barak, "Ancak o zaman verdiği zarar kısmen onarılabilir" demekten de geri durmadı.  Avigdor Lieberman da Goldstone'un yazdıklarına şaşırmadığını söyleyerek, "Gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkacağından hiç kuşkumuz yoktu" dedi. 


Goldstone'a göre İsrail kendini savunmuş... Fotoğrafta da görüldüğü gibi!!!

HAMAS: "GERÇEK DEĞİŞMEZ!"

Eli kanlı Siyonist katiller "haklı olduklarının" ortaya çıktıklarını iddia ederken Hamas ise Goldstone'un yeni açıklamalarına tepki göstererek soruşturmayla ilgili olarak her konuda işbirliği yaptıklarını söyledi.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, "Onun geri adım atması, Gazze'de yaşayan 1,5 milyon kişiye karşı savaş suçu işlendiği gerçeğini değiştirmez" dedi. 

HABERE YORUM KAT