1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gökçek'ten 'Sınavsız Kadrolaşma' Belgeleri
Gökçekten  Sınavsız Kadrolaşma Belgeleri

Gökçek'ten 'Sınavsız Kadrolaşma' Belgeleri

Melih Gökçek, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun SSK genel müdürlüğü döneminde yaptığı usulsüz kadrolaşmanın belgelerini açıkladı.

28 Mayıs 2011 Cumartesi 05:01A+A-

Melih Gökçek, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun SSK genel müdürlüğü döneminde yaptığı usulsüz kadrolaşmanın belgelerini açıkladı. Dönemin teftiş raporlarını gösteren Gökçek, Kılıçdaroğlu'nun 500 kişiyi sınavsız, 2000 kişiyi de puanlarını yükselterek ya da görevini kötüye kullanarak işe aldığını belirtti. Raporlara göre bunların bazıları akrabası. Birçoğu da 'aynı eğilimden' insanlar.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK genel müdürlüğü döneminde akrabalarını sınavsız işe yerleştirdiğini belgelerle açıkladı. O dönem hazırlanan müfettiş raporlarına göre, Kemal Kılıçdaroğlu, aralarında akrabalarının da bulunduğu 500 kişiyi sınavsız işe almış. Yine kendi akrabalarının puanını yükseltmek ve görevini kötüye kullanmak suretiyle de 2.000 kişiyi SSK'ya yerleştirmiş. Bunlar arasında terör örgütü mensubu olmaktan sabıkalı kişiler de bulunuyor. CHP liderinin, "Eğer akrabalarımı, yakınlarımı torpille işe aldığımı ispat etsinler hemen istifa ederim." şeklindeki sözlerini de hatırlatan Gökçek, "Buyurun belgelerle ispat ettim. İşaretlenmiş kaç tane Gündüz, kaç tane Karabulut soyadı var. Gündüz annesinin soyadı, Karabulut kendi soyadı. Kılıçdaroğlu'nun ne kadar akrabası, torpilli yandaşı varsa hepsine sınavsız kazandırmış. İstifa etsin." çağrısı yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda, altında Kılıçdar-oğlu'nun imzası olan bir belgeyi göstermişti. Bu belgede, dönemin SSK Genel Müdürü Kılıçdaroğlu, 'sınav günlerinin dolu olduğu', 'yeterli başvuru olmadığı', 'bazı pozisyonlara eleman alımına acil ihtiyaç duyulduğu' gibi gerekçeler sıralayarak işe sınavsız personel alma izni istiyordu. CHP lideri ise suçlamaları reddetmişti. Melih Gökçek, dün Tv8'de katıldığı 'Erkan Tan ile Başkent'ten' programında, bu arşivleri açtı. O döneme ait bir teftiş raporunu açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, şunları aktardı: "Raporda şöyle diyor: "İdarenin sınav yapmak istediği; ancak ÖSYM'de boş gün olmadığı yalandır. Yakın zamanda yapılan sınavda yeterli sayıda başvuruda bulunulmaması da gerçek dışıdır."

Gökçek'in açıkladığı raporlarda yer alan iddialardan bazıları şöyle:

"Sınavsız alınanların hepsi belli bir eğilime sahip": SSK Başmüfettişi Oğuz Tor'un 19 Haziran 2000 tarihli raporuna göre, Kılıçdaroğlu'nun genel müdürlüğü döneminde SSK'da yüzlerce kişinin ataması, hukuka aykırı şekilde referansa bağlı olarak yapıldı. Oğuz Tor, raporda şu ifadelere yer veriyor: "Referans sahiplerinin kimliklerin genel olarak bir eğilimi yansıttığı, yoğun olarak genel müdür ve yardımcılarının da sakat doğan idari işlerin gerçekleşmesinde pay sahibi oldukları tespit ve müşahede edilmiştir."

"18 yaşını doldurmadığı halde sınava sokup kazandırdı": Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Başmüfettişi İsmet Babür'ün 4 Nisan 1997 tarihli raporuna göre, kurumun yönetmeliğinde yazılı ve sözlü sınav ortalaması en az 70 olarak belirlendiği halde, Kılıçdaroğlu döneminde bu kurala uyulmadı. Ö.N., A.E.Y., M.S. ile Y.K., yazılı sınav kâğıtlarına göre sınavı kazanamadıkları halde fazla puan verilerek işe yerleştirildi. S.G. isimli kişi ise 18 yaşını doldurmadığı halde sınava alınıp kazandırıldı. SSK'ya atamasının yapılması içinse 18 yaşını doldurması beklendi.

"Sınavda 40 alanın puanını 70 yapıp işe yerleştirdi": Yine Başmüfettiş Babür'ün raporuna göre, M.K. isimli şahıs, hırsızlık ve kız kaçırma suçlarından 10 ay hükümlü olduğu halde SSK'ya memur yapıldı. Adı geçen şahsın durumu adli sicil kaydında açıkça görüldüğü halde, ataması Devlet Memurları Kanunu'na aykırı şekilde yapıldı. Yine yazılı sınav kâğıdına göre 40 puan alması gereken T.K.'ye 70 puan verilerek atandı.

"PKK'lı olmakla suçlanan müdürün arkasında durdu": Kılıçdaroğlu ile ilgili bir diğer iddia ise hakkında PKK'ya yardım ettiği şeklinde suçlamalar bulunan dönemin SSK Diyarbakır Hastanesi başhekimini görevde tutmak. Kılıçdaroğlu, bakanın talimatını gecikmeli işleme koyduğu için uyarma cezası almış. Daha sonra ise Kılıçdaroğlu, bakanlığa verdiği dilekçe ile hakkında yargıya intikal etmiş dosyaların takibinden vazgeçilmesini istiyor. Bu talebin dönemin DSP'li bakanı Çalışma Bakanı Nami Çağan tarafından uygun görülmesinin ardından Kılıçdaroğlu için yargı süreci kapanıyor.

"Kılıçdaroğlu, kendi kendini beraat ettirdi": Melih Gökçek, Kılıçdaroğlu'nun 2.000 kişiyi işe almasından sonra inceleme başlatıldığını belirtip Teftiş Raporu'nu gösterdi ve ekledi: "Bakınız Teftiş Raporu'nun sonunda da, 'Hile vardır, fakat zamanaşımına uğramıştır' yazıyor. En altta da Genel Müdür Kılıçdaroğlu imzası bulunmakta. Kendi kendini beraat ettiriyor. Teftişi yaptırıyor, zamanaşımına uğramıştır, hile vardır diyor, imza atıyor. Hadi beni mahkemeye versin, bunun sahtecilik olmadığına dair."

İSA YAZAR / ZAMAN

HABERE YORUM KAT