"Gizli Zam" Haberlerine EPDK'dan Yalanlama

19.01.2016 19:57
"Gizli Zam" Haberlerine EPDK'dan Yalanlama
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca, (EPDK) elektrik faturalarındaki “dağıtım bedeli”ne yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında elektrik faturalarındaki “dağıtım bedeli”ne yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönünde gerçek dışı haberlere yer verildiği belirtildi.

Acıklamada, “Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bu haberlerin baştan aşağı yalan ifadelerle dolu ve maksatlı olduğu kolayca anlaşılmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Elektrik fiyatlarına yönelik herhangi bir “gizli zam”mın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, 2016 yılının başlangıcı itibari ile EPDK tarafından yapılan zammın kurumun internet sitesinde kamuoyu ile paylaşıldığı ve Resmî Gazete'de yayımlandığı kaydedildi.

EPDK açıklamasında, gizli bir zamdan söz edilmesinin, iyi niyetle yorumlanması mümkün olmayan açık bir çarpıtma olduğu bildirildi.

“Tüm Türkiye’de Tarifeler Aynı”

Öte yandan, dağıtım bedeli adı altında alınan herhangi bir verginin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır.” ifadesi yer aldı.

İlgili haberlerde yer alan İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler uygulandığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı, tüm Türkiye’de tarifelerin aynı olduğu kaydedildi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim