1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gizli Cephaneliği Bu Kez Jandarma Buldu
Gizli Cephaneliği Bu Kez Jandarma Buldu

Gizli Cephaneliği Bu Kez Jandarma Buldu

Poyrazköy ve Zir Vadisi'nde polisin ortaya çıkardığı cephaneliklerin bir benzeri Aktütün Karakolu'nun yakınında bulundu.

18 Ocak 2011 Salı 04:02A+A-

Jandarma'nın ele geçirdiği silahların bir kısmı TSK envanterine kayıtlı değil. Genelkurmay'ın da doğruladığı cephanelikten çıkan mühimmatın hangi olaylarda kullanıldığı araştırılıyor.

Aktütün Jandarma Karakolu'nun yakınındaki hurda deposunda envanter dışı silah, mühimmat ve çok sayıda patlayıcı madde ele geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kayıtlarında olmayan malzemelerin, askerî birlikler tarafından bulunması özel bir anlam taşıyor. Zira Ergenekon sanıklarının avukatları Poyrazköy ve Zir Vadisi'nde ele geçirilen kayıt dışı silahları buralara polisin koyduğunu iddia ediyordu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da kazılarda çıkan mühimmatın varlığını reddediyordu. Ancak Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı yazılı açıklamada, ilk kez envanter dışı silahları kabul etti. Resmî internet sitesinde, "Bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmaktadır." denildi. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel'in ise askerî savcılığın yürüttüğü soruşturmayı yakından takip ettiği öğrenildi. Bu sefer hedef saptırmaya yönelik açıklamalarda bulunulmadığına dikkat çeken emekli askerler, Genelkurmay'ı konuyu detaylı olarak incelemeye davet etti.

Ekim 2008'de 17 askerin hayatını kaybettiği Aktütün Karakolu'nda, envanter dışı silah, mühimmat ve patlayıcı madde bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) döküm kayıtlarında olmayan bu malzemelerin yine askeri bir birlik tarafından ele geçirilmesi özel bir anlam taşıyor. Zira Ergenekon davasının sanık ve avukatları soruşturma kapsamında, Zir Vadisi, Poyrazköy gibi yerlerde ele geçen kayıt dışı silahlar için "polis koydu" savunması yapıyordu. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da kazılarda çıkan silahların kendilerine ait olmadığını açıklayarak, envanter dışına çıkarılan silahların varlığını reddediyordu. Ancak Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı yazılı açıklamada, ilk kez envanter dışı silah kavramını kabul etmiş oldu.

Sabah Gazetesi'nin dün manşetten verdiği "Faili meçhul cephanelik!" başlıklı haberiyle ilgili Genelkurmay'ın internet sitesinde yapılan açıklamada, "Soruşturma kapsamında, halen bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmakta olup, soruşturma devam etmektedir.'' denildi. Açıklamada, 19 Ekim 2010'da 21. Jandarma Sınır Tugayı 1. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı, Durak 1. Jandarma Sınır Bölüğü Komutanlığı hizmet binasının güneyindeki hurdalık depoda, envanter dışı silah, mühimmat ve patlayıcı (8 adet Kalaşnikof tüfek, 3 adet 7,92 mm İran yapımı mauser, 1 adet roketatar, 2 adet Kalaşnikof kasaturası, 26 adet Kalaşnikof şarjörü, 65 adet Kalaşnikof fişeği, 55 adet mausere ait fişek ve 273 adet dinamit lokumu) bulunduğu bildirildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: "Bilahare, Jandarma Asayiş Korgeneral Komutanı'nın emri ile idari tahkikat heyeti oluşturulmuştur. İdari Tahkikat Heyeti'nin incelemesi 21 Ekim 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 25 Ekim 2010 tarihinde ise askerî savcılık tarafından adli soruşturmaya başlanılmıştır. Askerî savcının talimatıyla, gerekli önlemler alınarak bulunan malzemeler muhafaza altına alınmış, 273 adet dinamit lokumu ise yapılan incelemeyi müteakip, tehlike arz etmesi nedeniyle imha edilmiştir. Soruşturma kapsamında, halen bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmakta olup, soruşturma devam etmektedir.''

Haberde; bulunan silah ve bombaların faili meçhul olaylarda kullanıldığının tespit edildiği belirtildi. Cephanelik ile ilgili olarak Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın, geniş bir soruşturma başlattığı belirtildi. Bölgenin sorumlusu eski 21'inci Jandarma Sınır Tugay Komutan Yardımcısı Albay Bedri Dursun'un da aralarında bulunduğu bazı subayların önümüzdeki günlerde ifadesine başvurulacağı ifade edildi. Bu arada Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Adli Müşaviri Hakim Albay Şahin Polat'ın askerî savcıdan önce cephaneliğe giriş izni vermesi ve silahları bölük deposuna koydurtmasının sıkıntıya sebep olduğu öne sürüldü.

Silahlar bölgedeki bazı faili meçhul olaylarda kullanıldı

Habere göre soruşturma sırasında ortaya çıkan bazı bilgilerin herkesi şaşırttığı, silah ve mühimmatların bölgedeki bazı faili meçhul olaylarda kullanıldığına ilişkin verilere ulaşıldı. Hurdalıkta çıkan silahların 16 Şubat 2010 tarihinde Şemdinli Ortaklar Muhtarı Kemal İnan'ın işyerine yönelik saldırıda kullanıldığı iddia edildi.

Cephaneliğin Genelkurmay Karargâhı'nda şaşkınlığa sebep olduğu belirtilirken olaya ilişkin ayrıntılı bilgi alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel'in soruşturmayı yakından takip ettiği öğrenildi. Özel'in, olayın içinde bazı subayların bulunduğuna ilişkin bilgi üzerine Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş'a "Gereken yapılsın" emrini verdiği belirtildi.

Olması gereken yapılıyor

Emekli Albay Durmuş Türemen: Geçmişte olduğu gibi 'polis koydu' şeklinde önyargılara kapılmadan, araştırmanın sonucunu beklemek gerekiyor. Türkiye'de son yıllardaki demokrasi alanındaki iyileşme kurumlara da yansıdı. Bir gelişme olduysa, varsa önce araştırılması gerekiyor. İnkâr etmenin ya da birini suçlamanın anlamı yok. Geçmişte inkâr edenlerin hallerini gördük. Jandarma geçmiş dönemde buluyordu. Bunlar kamuoyuna yansımıyordu demek. Şimdi kendisi buluyor ve açıklıyor. Olay karşısında hemen reaksiyon gösterilmesi ve işin doğrularının yapılması alışık olmadığımız bir durumdu. Olması gereken yapılıyor.

'Polis koydu' iddiası çürüdü

Emekli Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları: Daha önce yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatlar için 'polis koydu' iddiası gündeme getirildi. Aktütün'de Jandarma'nın bulduğu mühimmat bu iddiaları çürütüyor. Gerçeklerin üstünün örtülemediğini görüyoruz. Genelkurmay, ilk kez doğru ve yerinde bir açıklama yaptı. Agresif tavırlarla yapılan açıklamaların toplumda nasıl tepki aldığını gördük. Genelkurmay, devlet adamı ciddiyetine yakışır bir tutum sergiledi.

Bu silahlar önemli bir emare

Eski Kurmay Jandarma Binbaşı Kemal Şahin: Daha önce farklı yerlerde kazı sonucunda ele geçirilen mühimmatlar için yapılan açıklamalarda hedef saptırıldı. Aktütün'deki silahlar, daha önceki silahları kimlerin koyduğuna yönelik bir emare. Normalleşme kaçınılmaz bir süreç. Genelkurmay, olması gerekeni yapıyor. Kim olursa olsun mevkiine bakılmaksızın hukukun gereği uygulanmalıdır. Daha önce suçluların korunduğuna şahit olduk. Mahkemelere göndermemeler oldu. Zira aksi yönde yapılan girişimler kamuoyunun tepkisini çekiyor. Bu yöndeki girişimlere itibar edilmiyor. Tıpkı LAW silahlarının boru olmadığına inanmadıkları gibi.

TANJU ÖZKAYA / ZAMAN

HABERE YORUM KAT