1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davasında Tahliye
"Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davasında Tahliye

"Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davasında Tahliye

İzmir'deki 38'i muvazzaf asker, 59'u tutuklu 357 sanığın yargılandığı davada, 13 tutuklu sanık hakkında tahliye kararı verildi.

A+A-

İzmir'deki 38'i muvazzaf asker, 59'u tutuklu 357 sanığın yargılandığı davada, 13 tutuklu sanık hakkında tahliye kararı çıktı.

Davanın görüldüğü Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 16 Ocak'taki duruşmada tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetmesi üzerine, sanık avukatları bir üst mahkeme olan Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz dilekçelerini iletti.

İtirazları değerlendiren Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında muvazzaf askerler Yavuz Pehlivan, Mehmet Metin Turan, Tamer Nalbant, Davut Yıldız, Erdal Özkan, İdris Acartürk, Asuman Ünlü, İrfan Bulut, Erdal Şener’in bulunduğu 13 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.

Sanık avukatlarından Murat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 aydır Şirinyer Askeri Cezaevinde tutuklu bulunan sanıkların mahkeme kararının cezaevine bildirilmesiyle serbest bırakılacaklarını, aksi takdirde "hürriyeti tahdit" suçunun oluşacağını söyledi.

Avukat Ergün, mahkemenin diğer tutuklu sanıkların tahliye taleplerini görüşmeye devam edeceğini de belirtti.

Dava

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar tutuklu 20 kişi tahliye edilmişti. 

Bugünkü tahliyelerle birlikte tutuklu sanık sayısı tutuklu sanık sayısı 25'e düşmüş oldu.

Cezaevinden çıktılar 

 Mahkemenin hakkında tahliye kararı verdiği tutuklu sanıklar cezaevinden çıktı.

İtirazların değerlendirildiğini öğrenen tutuklu yakınları, Merkez Komutanlığı içinde yer alan İzmir Askeri Cezaevi'ne geldi.

Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının ulaşması üzerine, İzmir Askeri Cezaevi'ne tutulan 8 muvazzaf asker, yakınlarıyla birlikte İzmir Merkez Komutanlığından ayrıldı.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği İzmir Şube Başkanı ve sanık avukatlarından Nesimi Özyürek, gazetecilere açıklamasında, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çok nitelikli insanlar bunlar. Uydurma dijital delillerle uydurulmuş bir dava olduğunu herkes biliyor. Zaten 1 ila 3 yıl arasında yargılanıyorlardı. Arkadaşlarımız fazladan yattı. Gecikmiş de olsa adalet yerini buldu" diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Onur Süer Omurtak'ın babası Haspolat Omurtak ise tahliye edilenler arasında oğlunun bulunmadığını belirterek, "Çıkanlara seviniyoruz. Bu çocuklar vatan haini mi, casus mu? Vatansever çocukların bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Devletin de milletin de bu işe el atması lazım. Oğlumuzu bıraktık yine gidiyoruz" görüşünü ifade etti.

"Hürriyeti tahdit" suçu iddiası

Bu arada sanık avukatlarından Atilla Ertekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi, verdiği kararda, sanıkların tutuklu kaldığı sürelerin, tutukluluk mahiyetinden çıkıp bir yaptırıma dönüşmesi, belirtilen kurumlar itibarıyla sanıkların toplanacak delillere müdahale etme risklerinin somut olarak bulunmaması, konumları itibarıyla bu delillere müdahale etme imkanları olabilecek tutuksuz yargılanan sanıklar da bulunması itibarıyla tutuklu yargılanan bu sanıkların ne şekilde delillere müdahale edebileceği, somut olarak belirtilmeden tutukluluk hallerinin devamı kararı verilmesi yerinde görülmediğini belirtti" dedi.

Ertekin, Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararını dün açıklandığını iddia ederek, "Kararın bir gün sonra açıklanması, 'hürriyeti tahdit' suçu oluşturmaktadır. Sanıklar, tahliye kararı verilmesinin hemen ardından, derhal salıverilmeliydi. Bu, hukuka aykırılıktır. Yasal haklarımızı kullanacağız ve bu konuda gerekli suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT