1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Gezi’nin Büyük ‘Onur’u!
Gezi’nin Büyük ‘Onur’u!

Gezi’nin Büyük ‘Onur’u!

Gezi’nin nasıl bir dayanışma olgusunu ortaya çıkardığını anlamak isteyenler dün İstiklal Caddesinde yapılan eyleme dikkatle bakmalılar!

A+A-

HAKSÖZ HABER

Dün Taksim büyük bir utanca daha sahne oldu. İstiklal Caddesinde her türden cinsi sapık örgütlerin onur yürüyüşü adını verdikleri rezil bir yürüyüş gerçekleştirildi. İfsadın en açık ve sistematik bir tarzda sergilendiği, savunulduğu ve yaygınlaştırıldığı bu eylemin bir aydır yaşanan gelişmelerin daha net anlaşılmasına da ışık tuttuğu rahatlıkla söylenebilir.

Erdemin, şerefin ve tüm ahlaki değerlerin böylesine çiğnendiği bir eylemin kendilerini solcu olarak tanıtan çevrelerce de açıkça desteklenmesi dikkat çekiyor. CHP’li ve BDP’li bazı milletvekilleri ve ÖDP genel başkanı eylemi bizzat katılarak desteklemişler.  Söz konusu rezil eylemi resimler eşliğinde büyük bir onurla haberleştiren TKP’nin solhaber sitesi ise eylemi öve öve bitirememiş.

Solhaber’in konuyla ilgili haberinden alıntıladığımız şu satırlar Türkiye solunun halini gözler önüne seriyor:

 

onur_yuruyusu_4024.jpg"… Gezi Parkı direnişinin içinde başından beri bulunan, Türkiye’de 20 yılı geride bırakan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketin bileşenleri, "Alışın, gitmiyoruz" demek için toplandı ve on binlerce kişiyle Taksim Meydanı'na yürüdü. Renkli yürüyüş esnasında "Susma Haykır, Eşcinseller vardır", "Her yer taksim, her yer direniş", "Katil devlet hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Direne direne kazanacağız " sloganları atıldı.
İstanbul LGBT Onur Haftası ilk defa 1993'te Christopher Street Day olarak yapıldı ve o günden bugüne her yıl düzenli olarak kutlanıyor. 2003'ten beri her yıl İstiklal Caddesi’ndeki sokak yürüyüşüyle noktalanan etkinlikler, 2007’den bu yana da uluslararası bir boyut kazandı…”

Solhaberin dikkat çektiği şu husus da üzerinde ayrıca durulmayı hak ediyor:

“…Haziran Direnişi'nin etkisiyle daha fazla destek bulan yürüyüşün önceki yıllara oranla daha politik içerikte geçmesi göze çarptı. LGBT bireylerin aileleri de yürüyüşe gelerek destek verdiler. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, BDP milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP milletvekili Mahmut Tanal'da Onur Yürüyüşü'ne katıldı. Sosyal medyada da "diren ayol" hastagi trend topic oldu. Eyleme katılanlar, son yıllardaki en kalabalık Onur Yürüyüşü'nün gerçekleştiğinde ortaklaştılar:

Tunca Özlen (Gökkuşağının Kızılı): Bu sene Onur yürüyüşü Haziran Direnişinin devamı olarak örgütlendi. On binlerce direnişçi, LGBT, AKP şiddetinden ve politikalarından isyan eden herkes başkaldırdı, alanı doldurdu. Katılımın sayı ve içerik yönünden eskiye oranla daha gelişkin olması gücünü Haziran Direnişi'nden almasından kaynaklı.

Mert Germiyan: Gezi Parkı olaylarından sonra insanların bizlere bakışı değişti. Gezi olaylarında biz çok aktiftik çünkü ve birlikte çok hareket ettik. Bu benim 4. yürüyüşüm, hep kalabalık oluyordu ancak bu kadarını hiç görmedim. Heteroseksüel arkadaşlarım da geldi. Arkadaşlarımın anneleri geldi. Bu açıdan çok mutluyum, bazı şeyler değişmeye başladı…”

Demek ki neymiş? Taksim Gezi Parkı olayları ile birlikte kendilerine LBGT adını veren cinsi sapık taife bir hayli popüler hale gelmiş, kitlesel tabanını genişletmiş, dayanışma halkasını büyütmüş. Sadece şu husus bile yaşananların gerçek manada neye tekabül ettiğini ortaya koymuyor mu?

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum